hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?
  • Home
  • Artykuły
  • Proces Pielęgnowania Pacjenta Ze Stomią Jelitową

Proces Pielęgnowania Pacjenta Ze Stomią Jelitową

Proces Pielęgnowania Pacjenta Ze Stomią Jelitową

Opieka nad pacjentem ze stomią jelitową to proces, który wymaga wiedzy i empatii. Wyobraź sobie stomię jako nowe ujście jelita, które potrzebuje troski.

Ocena Pacjenta

Na początku, oceniamy stan pacjenta. To jak przeglądanie mapy przed podróżą.

Sprawdzamy wygląd stomii. Czy jest różowa i wilgotna? To dobry znak! Jak zdrowe dziąsła.

Oceniamy skórę wokół stomii. Czy jest zaczerwieniona, podrażniona? Jak sprawdzanie, czy dziecko nie ma odparzeń od pieluszki.

Pytamy pacjenta o samopoczucie. Czy odczuwa ból, dyskomfort? To jak słuchanie pacjenta, aby zrozumieć jego potrzeby.

Analizujemy treść stomijną. Jaki ma kolor, konsystencję, objętość? Jak sprawdzanie stanu technicznego samochodu po jeździe.

Sprawdzamy, czy pacjent potrafi samodzielnie obsługiwać sprzęt stomijny. To jak upewnienie się, czy kierowca zna zasady ruchu drogowego.

Wywiad z Pacjentem

Rozmawiamy z pacjentem o jego stylu życia. Dieta, aktywność fizyczna, leki. To jak zbieranie informacji o preferencjach użytkownika przed dostosowaniem ustawień urządzenia.

Pytamy o jego obawy i oczekiwania. Czego się boi? Co chce osiągnąć? To jak poznawanie potrzeb klienta, żeby móc zaproponować najlepsze rozwiązanie.

Sprawdzamy, jak radzi sobie z emocjami związanymi ze stomią. Czy czuje się pewny siebie, czy potrzebuje wsparcia psychologicznego? To jak ocenianie stanu psychicznego sportowca przed ważnym zawodem.

Pielęgnacja Skóry Wokół Stomii

Skóra wokół stomii musi być czysta i sucha. To jak dbanie o ranę, żeby się nie zainfekowała.

Używamy ciepłej wody i delikatnego mydła. Bez alkoholu i perfum! To jak mycie delikatnej tkaniny, żeby jej nie uszkodzić.

Ostrożnie osuszamy skórę. Dotykamy delikatnie ręcznikiem. To jak osuszanie aparatu fotograficznego, żeby nie powstały zacieki.

Sprawdzamy, czy na skórze nie ma podrażnień, zaczerwienień, owrzodzeń. To jak oglądanie delikatnych kwiatów, żeby zauważyć uszkodzenia.

Jeśli skóra jest podrażniona, stosujemy odpowiednie preparaty ochronne. Kremy, pudry, pasty. To jak smarowanie łańcucha rowerowego, żeby działał płynnie.

Dobieramy odpowiedni sprzęt stomijny. Rozmiar, kształt, rodzaj kleju. To jak dobieranie butów do stopy – muszą pasować idealnie.

Wymiana Sprzętu Stomijnego

Przygotowujemy potrzebny sprzęt. Worek stomijny, płytka, nożyczki, szablon, chusteczki, worek na odpady. To jak przygotowanie narzędzi przed remontem.

Delikatnie odklejamy stary worek. Od góry do dołu, powoli i ostrożnie. To jak odklejanie naklejki ze szklanki, żeby jej nie porysować.

Oczyszczamy skórę wokół stomii. Usuwamy resztki kleju i treści stomijnej. To jak czyszczenie okna przed naklejeniem folii.

Mierzymy średnicę stomii. Używamy szablonu. To jak mierzenie obwodu talii przed zakupem paska.

Wycinamy otwór w płytce stomijnej. O około 2-3 mm większy niż średnica stomii. To jak wycinanie dziury w kartonie – musi być odpowiedniej wielkości.

Naklejamy płytkę na skórę. Dokładnie dociskamy. To jak przyklejanie znaczka pocztowego do koperty – musi się dobrze trzymać.

Przyklejamy worek stomijny do płytki. Sprawdzamy, czy jest szczelnie zamknięty. To jak zamykanie słoika z dżemem – musi być szczelne.

Pielęgnacja Worka Stomijnego

Regularnie opróżniamy worek. Kiedy jest wypełniony do 1/3 objętości. To jak opróżnianie kosza na śmieci, żeby się nie przepełnił.

Myjemy worek od wewnątrz. Używamy ciepłej wody i mydła. To jak mycie szklanki po wypiciu soku.

Dbamy o higienę osobistą. Myjemy ręce przed i po kontakcie ze stomią. To jak mycie rąk przed jedzeniem i po wyjściu z toalety.

Żywienie Pacjenta ze Stomią

Pacjent ze stomią może jeść prawie wszystko. Ważne jest, aby obserwować reakcję organizmu. To jak testowanie nowych potraw – sprawdzamy, jak na nie reagujemy.

Pijemy dużo płynów. Wody, herbaty, soków. To jak podlewanie roślin – potrzebują wody do życia.

Unikamy pokarmów, które powodują wzdęcia i zaparcia. To jak unikanie jazdy po wyboistej drodze, żeby nie uszkodzić samochodu.

Jemy regularnie, małe porcje. To jak karmienie ptaków – małymi porcjami, ale często.

Komplikacje

Obserwujemy stomię i skórę wokół. Czy nie ma krwawienia, obrzęku, bólu? To jak monitorowanie stanu zdrowia – regularnie sprawdzamy, czy wszystko jest w porządku.

W przypadku wystąpienia powikłań, konsultujemy się z lekarzem lub pielęgniarką stomijną. To jak dzwonienie po pomoc w razie wypadku.

Dbamy o psychiczny komfort pacjenta. Stoma to duża zmiana w życiu. To jak wspieranie przyjaciela w trudnej sytuacji.

Edukacja Pacjenta

Uczymy pacjenta, jak dbać o stomię. Jak wymieniać sprzęt, jak dbać o skórę, jak się odżywiać. To jak dawanie instrukcji obsługi nowego urządzenia.

Odpowiadamy na pytania pacjenta. Rozwiewamy jego wątpliwości. To jak odpowiadanie na pytania ucznia podczas lekcji.

Wspieramy pacjenta w powrocie do normalnego życia. To jak dodawanie wiary we własne siły.

Pamiętaj, pielęgnacja pacjenta ze stomią jelitową to proces wymagający wiedzy, umiejętności i empatii.

Przygotowanie chorego do posiłku i karmienie - YouTube Proces Pielęgnowania Pacjenta Ze Stomią Jelitową
W Terminologii Gnostycznej Najniższa Klasa Ludzi
Opis Przypadku Pacjenta W Opiece Długoterminowej