Witaj! Zastanawiasz się pewnie, czym różnią się substancje stałe, ciekłe i gazowe. To bardzo podstawowe, ale i bardzo ważne zagadnienie w chemii i fizyce. Spokojnie, wytłumaczymy wszystko krok po kroku.
Stany skupienia materii
Materia występuje w różnych stanach skupienia. Najczęściej spotykamy trzy: stały, ciekły i gazowy. Każdy z tych stanów charakteryzuje się odmiennymi właściwościami.
Substancje stałe
Co to takiego substancja stała? To materia, która ma określoną objętość i kształt. Nie zmienia swojego kształtu, chyba że użyjemy do tego siły.
Pomyśl o lodzie. Lód, czyli zamarznięta woda, ma określony kształt i objętość. Możesz go złamać, stopić, ale sam z siebie nie zmieni kształtu.
Inne przykłady substancji stałych to drewno, metal, kamień, plastik i oczywiście, sól kuchenna.
Cząsteczki w substancjach stałych są bardzo blisko siebie i regularnie ułożone. Powiązane są silnymi wiązaniami. Dlatego substancje stałe są twarde i trudno je ścisnąć.
Substancje ciekłe
Teraz przejdźmy do substancji ciekłych. Substancja ciekła ma określoną objętość, ale nie ma określonego kształtu. Przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje.
Wyobraź sobie wodę w szklance. Woda ma określoną objętość – np. 200 ml. Ale kształt wody zależy od kształtu szklanki. Wlej wodę do miski, a woda przyjmie kształt miski.
Inne przykłady substancji ciekłych to olej, alkohol, benzyna i mleko.
Cząsteczki w substancjach ciekłych są bliżej siebie niż w gazach, ale nie tak blisko jak w ciałach stałych. Mogą się swobodnie przemieszczać, dlatego ciecze mogą płynąć i zmieniać kształt.
Substancje gazowe
Na koniec – substancje gazowe. Substancja gazowa nie ma ani określonej objętości, ani określonego kształtu. Rozpręża się, aby wypełnić całą dostępną przestrzeń.
Weźmy na przykład powietrze. Powietrze, którym oddychamy, jest mieszaniną gazów. Nie ma ono określonego kształtu ani objętości. Wypełnia całe pomieszczenie.
Inne przykłady substancji gazowych to para wodna, tlen, azot, dwutlenek węgla i hel.
Cząsteczki w gazach są bardzo daleko od siebie i poruszają się bardzo szybko. Oddziałują na siebie słabo, dlatego gazy są bardzo ściśliwe.
Przemiany stanów skupienia
Substancje mogą przechodzić z jednego stanu skupienia w inny. Takie przemiany nazywamy przemianami fazowymi.
Topnienie
Topnienie to przemiana ze stanu stałego w stan ciekły. Zachodzi pod wpływem ciepła. Lód topniejący w ciepłym pomieszczeniu to przykład topnienia.
Krzepnięcie
Krzepnięcie to przemiana ze stanu ciekłego w stan stały. Zachodzi podczas obniżania temperatury. Woda zamarzająca w zamrażarce to przykład krzepnięcia.
Parowanie
Parowanie to przemiana ze stanu ciekłego w stan gazowy. Zachodzi na powierzchni cieczy. Woda parująca z kałuży to przykład parowania.
Wrzenie
Wrzenie to szczególny rodzaj parowania, zachodzący w całej objętości cieczy, w określonej temperaturze (temperaturze wrzenia). Gotująca się woda w czajniku to przykład wrzenia.
Skraplanie
Skraplanie to przemiana ze stanu gazowego w stan ciekły. Zachodzi podczas obniżania temperatury. Para wodna osadzająca się na zimnym lustrze to przykład skraplania.
Sublimacja
Sublimacja to przemiana ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Suchy lód (stały dwutlenek węgla) sublimujący w temperaturze pokojowej to przykład sublimacji.
Resublimacja
Resublimacja to przemiana ze stanu gazowego w stan stały, z pominięciem stanu ciekłego. Szron osadzający się na drzewach podczas mroźnej nocy to przykład resublimacji.
Podsumowanie
Pamiętaj! Substancje stałe mają określony kształt i objętość. Substancje ciekłe mają określoną objętość, ale nie mają określonego kształtu. Substancje gazowe nie mają ani określonego kształtu, ani określonej objętości.
To, w jakim stanie skupienia znajduje się dana substancja, zależy od temperatury i ciśnienia. Zmieniając te parametry, możemy spowodować przemianę substancji z jednego stanu w inny.
Mam nadzieję, że teraz rozumiesz, czym różnią się substancje stałe, ciekłe i gazowe! Powodzenia w dalszej nauce!

