Witajcie! Sprawdźmy Waszą wiedzę z fizyki. Czy potraficie ocenić, które zdania są prawdziwe (P)? Przygotujcie się na wizualną podróż przez świat fizyki!
Mechanika: Ruch i Siły
Ruch to zmiana położenia ciała w czasie. Proste, prawda?
Zdanie: Ciało w spoczynku nie działa na nie żadna siła. (P/F)
Pomyśl o książce na stole. Wygląda na to, że nic się nie dzieje. Ale... Ziemia przyciąga książkę siłą grawitacji! Stół z kolei, odpycha książkę. Siły się równoważą. To prawda, że siły działają, nawet jeśli ciało jest w spoczynku.
Prawidłowa odpowiedź: F
Zdanie: Przyspieszenie to zmiana prędkości w czasie. (P/F)
Wyobraź sobie samochód przyspieszający. Jego prędkość rośnie! To jest właśnie przyspieszenie. Hamowanie to też przyspieszenie, tylko skierowane w przeciwną stronę. Mówimy wtedy o opóźnieniu.
Prawidłowa odpowiedź: P
Zdanie: Masa jest miarą bezwładności ciała. (P/F)
Spróbuj przesunąć lekki wózek sklepowy, a potem ciężki. Ciężki wózek trudniej wprawić w ruch. Ma większą bezwładność. Masa to właśnie miara tej bezwładności.
Prawidłowa odpowiedź: P
Termodynamika: Ciepło i Energia
Termodynamika zajmuje się ciepłem i energią.
Zdanie: Ciepło zawsze przepływa od ciała zimniejszego do cieplejszego. (P/F)
Weź kostkę lodu i włóż ją do ciepłej herbaty. Lód się topi, a herbata stygnie. Ciepło przepływa od herbaty do lodu, a nie na odwrót.
Prawidłowa odpowiedź: F
Zdanie: Temperatura jest miarą średniej energii kinetycznej cząsteczek. (P/F)
Wyobraź sobie, że cząsteczki w cieplejszym obiekcie drgają szybciej niż w chłodniejszym. Temperatura mierzy właśnie to, jak szybko te cząsteczki się poruszają, czyli ich energię kinetyczną.
Prawidłowa odpowiedź: P
Zdanie: Energia wewnętrzna układu nigdy nie zmienia się w procesie adiabatycznym. (P/F)
Proces adiabatyczny to taki, w którym nie ma wymiany ciepła z otoczeniem. Pomyśl o sprężaniu powietrza w pompce rowerowej. Pompka robi się cieplejsza. Energia wewnętrzna powietrza się zmienia, mimo braku wymiany ciepła.
Prawidłowa odpowiedź: F
Elektryczność i Magnetyzm
Elektryczność i magnetyzm to dwa powiązane ze sobą zjawiska.
Zdanie: Prąd elektryczny płynie od bieguna ujemnego do bieguna dodatniego. (P/F)
Technicznie, kierunek prądu umownie przyjmuje się od bieguna dodatniego do ujemnego. Ale to umowa! Elektrony płyną od ujemnego do dodatniego.
Prawidłowa odpowiedź: F (zależy od definicji)
Zdanie: Magnes przyciąga tylko metale żelazne. (P/F)
Sprawdź sam! Weź magnes i zbliż go do różnych przedmiotów. Przyciągnie żelazo, nikiel i kobalt. Ale nie przyciągnie aluminium, miedzi czy plastiku.
Prawidłowa odpowiedź: P
Zdanie: Zmienne pole magnetyczne wytwarza pole elektryczne. (P/F)
To prawo indukcji elektromagnetycznej! Dzięki temu działają generatory prądu. Zmieniając pole magnetyczne, wytwarzamy prąd elektryczny.
Prawidłowa odpowiedź: P
Optyka: Światło i Widzenie
Optyka zajmuje się światłem.
Zdanie: Światło porusza się tylko w linii prostej. (P/F)
Światło rzeczywiście najczęściej porusza się w linii prostej. Ale... może ulegać ugięciu (dyfrakcji), na przykład przechodząc przez małą szczelinę. Może też zakrzywiać swoją drogę w pobliżu bardzo masywnych obiektów, zgodnie z teorią względności Einsteina.
Prawidłowa odpowiedź: F (najczęściej, ale nie zawsze)
Zdanie: Białe światło jest mieszaniną różnych kolorów. (P/F)
Popatrz na tęczę! Powstaje, gdy światło słoneczne przechodzi przez krople wody i ulega rozszczepieniu na kolory. To dowód, że białe światło składa się z różnych kolorów.
Prawidłowa odpowiedź: P
Zdanie: Soczewka skupiająca rozprasza promienie światła. (P/F)
Weź soczewkę skupiającą (np. z lupy). Promienie światła, które przez nią przechodzą, są skupiane w jednym punkcie. Soczewka rozpraszająca robi coś przeciwnego – rozprasza promienie.
Prawidłowa odpowiedź: F
Podsumowanie
Mam nadzieję, że ta wizualna podróż pomogła Wam zrozumieć podstawowe zagadnienia z fizyki. Pamiętajcie, fizyka jest wszędzie wokół nas! Obserwujcie świat, zadawajcie pytania i eksperymentujcie. Powodzenia!

