Hej! Zobaczmy, jak obliczyć pola trzech różnych figur geometrycznych. Przygotuj się na wizualną podróż! Weź ołówek i kartkę – będziemy rysować.
Obliczanie Pola Kwadratu
Zacznijmy od kwadratu. To taka figura, która ma wszystkie boki równe i wszystkie kąty proste (90 stopni). Wyobraź sobie idealną kostkę do gry, ale patrzysz na nią z góry.
Jak obliczyć, ile miejsca zajmuje ten kwadrat? To proste! Nazwijmy długość jednego boku kwadratu literą 'a'.
Pole kwadratu, to a * a. Mnożymy długość boku przez samą siebie.
Pomyśl o kafelkach na podłodze. Jeśli masz kwadratową podłogę z kafelkami, gdzie każdy kafelek ma bok 10 cm, a podłoga ma 5 kafelków z każdej strony, to bok podłogi ma 50 cm (5 * 10 cm). Pole podłogi to 50 cm * 50 cm = 2500 cm2.
Czyli, jeśli a = 5 cm, to pole kwadratu wynosi 5 cm * 5 cm = 25 cm2. Łatwe, prawda?
Przykład Kwadratu
Wyobraź sobie chusteczkę. Jeśli jej bok ma długość 20 cm, to pole tej chusteczki to 20 cm * 20 cm = 400 cm2.
Obliczanie Pola Prostokąta
Teraz przejdźmy do prostokąta. Prostokąt jest podobny do kwadratu, ale ma tylko naprzeciwległe boki równe. Pomyśl o drzwiach lub ekranie komputera.
Prostokąt ma dwa boki: długość, nazwijmy ją 'a', i szerokość, nazwijmy ją 'b'.
Pole prostokąta, to a * b. Mnożymy długość przez szerokość.
Wyobraź sobie boisko do piłki nożnej. Ma długość i szerokość. Jeśli boisko ma 100 metrów długości i 60 metrów szerokości, to jego pole wynosi 100 m * 60 m = 6000 m2.
Czyli, jeśli a = 8 cm i b = 3 cm, to pole prostokąta wynosi 8 cm * 3 cm = 24 cm2. Proste, prawda?
Przykład Prostokąta
Pomyśl o kartce papieru A4. Ma ona wymiary około 21 cm na 29.7 cm. Jej pole to 21 cm * 29.7 cm = 623.7 cm2.
Obliczanie Pola Trójkąta
Na koniec, przyjrzyjmy się trójkątowi. To figura z trzema bokami i trzema kątami. Może mieć różne kształty – od ostrego jak igła, do rozwartego jak dach domu.
Żeby obliczyć pole trójkąta, potrzebujemy znać jego podstawę, nazwijmy ją 'a', i wysokość, nazwijmy ją 'h'. Wysokość to odległość od wierzchołka trójkąta do jego podstawy, mierzona pod kątem prostym.
Pole trójkąta, to (a * h) / 2. Mnożymy podstawę przez wysokość, a następnie dzielimy wynik przez 2.
Pomyśl o kawałku pizzy. Jeśli pizzę potraktujesz jako koło, a jeden kawałek to trójkąt, to jego pole zależy od długości łuku (podstawy) i odległości od środka pizzy do łuku (wysokości).
Czyli, jeśli a = 6 cm i h = 4 cm, to pole trójkąta wynosi (6 cm * 4 cm) / 2 = 12 cm2. Pamiętaj o dzieleniu przez 2!
Przykład Trójkąta
Wyobraź sobie chorągiewkę w kształcie trójkąta. Jeśli jej podstawa ma 15 cm, a wysokość 20 cm, to jej pole to (15 cm * 20 cm) / 2 = 150 cm2.
Podsumowując: kwadrat (a * a), prostokąt (a * b), trójkąt ((a * h) / 2). Teraz możesz mierzyć powierzchnie w swoim otoczeniu! Ćwicz, a stanie się to dla Ciebie bardzo proste.