Witajcie, drodzy Tropiciele! Przygotowujemy się do sprawdzianu z materiału "Nowi Tropiciele Klasa 2". To nic trudnego! Razem przejdziemy przez najważniejsze zagadnienia. Bądźcie spokojni i skupieni!
I. Alfabet i Głoski
Zaczynamy od podstaw. Alfabet to zbiór liter. Każda litera reprezentuje głoskę. Pamiętajcie o różnicy! Litera to znak pisarski, a głoska to dźwięk.
Rozróżnianie Głoski i Litery
Czasem jedna litera oznacza jedną głoskę. Częściej jest inaczej. Spójrzmy na przykład na słowo "chleb". Mamy tu 5 liter, ale 5 głosek. Ale słowo "drzwi" ma 5 liter i 5 głosek.
Zwróćcie uwagę na dwuznaki! "Sz", "cz", "rz", "dz", "dż", "dź" to dwie litery, które dają jedną głoskę. Na przykład: "czerwony".
Samogłoski i Spółgłoski
Samogłoski to: a, e, i, o, u, y. Możemy je śpiewać długo i głośno. Spółgłoski potrzebują pomocy samogłoski, żeby je wymówić. Na przykład: b, c, d, f, g, h, j, k, l, m, n, p, r, s, t, w, z.
Pamiętajcie o samogłoskach nosowych! To ą i ę. Wymowa zależy od miejsca w słowie. Często brzmią jak połączenie samogłoski z "n" lub "m".
II. Sylaby i Słowa
Sylaba to część słowa, która zawiera jedną samogłoskę. Liczba sylab w słowie równa się liczbie samogłosek. Na przykład: "ko-tek" ma dwie sylaby. Słowo "auto" ma dwie sylaby.
Podział na Sylaby
Dzielimy słowa na sylaby, żeby łatwiej je przeczytać. Pomaga to też w pisaniu, kiedy kończy się miejsce w linijce. Pamiętajcie, że jedną literę też można przenieść do kolejnej linijki.
Przykłady podziału: "słoń-ce", "szko-ła", "książ-ka". Jeśli mamy dwuznak na końcu sylaby, przenosimy go razem, np. "płat-ki".
Rodzaje Słów
Mamy różne rodzaje słów. Rzeczowniki odpowiadają na pytanie: kto? co? Nazywają osoby, zwierzęta, rzeczy, miejsca. Na przykład: mama, pies, stół, miasto.
Czasowniki odpowiadają na pytanie: co robi? Co się dzieje? Opisują czynności. Na przykład: czyta, biega, śpi, myśli.
Przymiotniki odpowiadają na pytanie: jaki? jaka? jakie? Opisują cechy. Na przykład: duży, mały, czerwony, wesoły.
III. Zdania
Zdanie to grupa słów, która wyraża pełną myśl. Zaczyna się wielką literą i kończy kropką, pytajnikiem lub wykrzyknikiem.
Rodzaje Zdań
Mamy różne rodzaje zdań. Zdania oznajmujące informują o czymś. Na przykład: "Dzisiaj jest ładna pogoda." Kończą się kropką.
Zdania pytające zadają pytanie. Na przykład: "Czy lubisz lody?" Kończą się pytajnikiem.
Zdania rozkazujące wyrażają rozkaz lub prośbę. Na przykład: "Umyj ręce!" Mogą kończyć się kropką lub wykrzyknikiem.
Zdania wykrzyknikowe wyrażają emocje. Na przykład: "Ale piękny kwiat!" Kończą się wykrzyknikiem.
Budowa Zdania
W zdaniu zazwyczaj mamy podmiot (kto? co?) i orzeczenie (co robi?). Na przykład: "Mama gotuje obiad." Mama to podmiot, gotuje to orzeczenie.
IV. Ortografia
Pamiętajcie o zasadach pisowni! Ortografia to bardzo ważna sprawa. Trzeba znać zasady pisania "ó" i "u", "rz" i "ż", "ch" i "h".
"Ó" i "U"
"Ó" piszemy, gdy wymienia się na "o", "e" lub "a" w innym słowie. Na przykład: "stół" bo "stoły", "wróbel" bo "wróbla". "U" piszemy, gdy nie ma wymiany.
"Rz" i "Ż"
"Rz" piszemy, gdy wymienia się na "r" w innym słowie. Na przykład: "morze" bo "morski". "Ż" piszemy, gdy nie ma wymiany.
"Ch" i "H"
Trzeba zapamiętać, kiedy piszemy "ch", a kiedy "h". Często pomaga etymologia słowa, ale najlepiej po prostu się nauczyć.
V. Czytanie ze Zrozumieniem
Ważne jest nie tylko czytanie, ale i rozumienie tekstu. Czytajcie uważnie i starajcie się zrozumieć, o czym jest tekst.
Pytania do Tekstu
Po przeczytaniu tekstu zadawajcie sobie pytania: O czym jest ten tekst? Kto jest bohaterem? Co się wydarzyło? Spróbujcie opowiedzieć treść własnymi słowami.
Wyszukiwanie Informacji
Nauczcie się wyszukiwać potrzebne informacje w tekście. Ćwiczcie znajdowanie odpowiedzi na pytania bezpośrednio w tekście.
Podsumowanie
To już koniec naszego powtórzenia. Pamiętajcie:
- Alfabet i głoski to podstawa.
- Sylaby pomagają w czytaniu i pisaniu.
- Rozróżniajcie rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki.
- Znajcie rodzaje zdań.
- Ćwiczcie ortografię.
- Czytajcie ze zrozumieniem.
Jesteście wspaniali! Jestem pewien, że świetnie sobie poradzicie. Powodzenia na sprawdzianie! Pamiętajcie, żeby się wyspać i zjeść dobre śniadanie. Trzymam kciuki!
