Wyobraź sobie Mikołajka, małego chłopca z wielkimi przygodami. Widzisz go? On i jego przyjaciele zawsze pakują się w jakieś kłopoty. Jak taki mały tornado! Uczymy się o jednym z jego wybryków. Gotowi?
"Mikołajek i goście" – Wizualna podróż
Opowiadanie "Mikołajek i goście" to jak kolorowy obrazek. Widzimy zamieszanie i podekscytowanie w domu Mikołajka. Rodzice planują przyjęcie! Wyobraź sobie to: balony, ciasta i mnóstwo gości.
Planowanie przyjęcia: Mapy Myśli
Zanim cokolwiek się stanie, trzeba coś zaplanować. Pomyśl o planowaniu przyjęcia jak o tworzeniu mapy myśli. Na środku piszesz "Przyjęcie". Potem rysujesz od niego strzałki. Każda strzałka to inny element: goście, jedzenie, zabawy, dekoracje.
Rodzice Mikołajka też tak robią, tylko w głowie. Mama martwi się o jedzenie. Tata chce, żeby wszystko wyglądało idealnie. Mikołajek… no cóż, on martwi się o zabawę!
Goście nadchodzą: Kolorowe ludziki
Wyobraź sobie gości jako małe, kolorowe ludziki. Każdy ma swój charakter i robi coś innego. Są ciocie, które całują Mikołajka aż za mocno. Są wujkowie, którzy opowiadają nudne historie. I są dzieci! To najważniejsze z punktu widzenia Mikołajka.
Przyjęcie zaczyna się. Ludzie rozmawiają, jedzą ciasto, śmieją się. To jak barwny korowód. Ale gdzie w tym wszystkim jest Mikołajek?
Katastrofa: Wykres przyczynowo-skutkowy
Mikołajek, jak to Mikołajek, nie może usiedzieć spokojnie. On i jego przyjaciele mają plan! Chcą się zabawić po swojemu. Pomyśl o tym, co robią, jako o wykresie przyczynowo-skutkowym.
Przyczyna: Mikołajek chce się bawić. Skutek: On i przyjaciele wpadają na pomysł "zabawy w Indian". Wyobraź sobie ich – pióra z papieru, pomalowane twarze, indiańskie okrzyki. To chaos!
Przyczyna: Zabawa robi się zbyt głośna. Skutek: Tata Mikołajka próbuje ich uspokoić. Przyczyna: Tata Mikołajka wchodzi im w paradę. Skutek: Dzieci przypadkowo go "atakują".
Tata jest "ranny"! Dzieci są przerażone. Mama jest zła! Wyobraź sobie minę mamy Mikołajka. To jak burza z piorunami!
Sprzątanie: Diagram Venna
Po każdej burzy musi przyjść sprzątanie. Pomyśl o sprzątaniu jak o Diagramie Venna. Dwa koła: "Posprzątane" i "Brudne". Na początku wszystko jest w kole "Brudne". Potem, powoli, rzeczy przechodzą do koła "Posprzątane".
Mama Mikołajka każe mu sprzątać. To ciężka praca. Ale Mikołajek wie, że musi to zrobić. Chce, żeby mama się uśmiechnęła. Chce, żeby wszystko wróciło do normy.
Sprzątanie trwa. Tata pomaga. Nawet goście się włączają. W końcu, wszystko lśni. "Brudne" koło jest prawie puste. "Posprzątane" koło jest pełne.
Lekcja: Skala szczęścia
Na końcu opowiadania, wszystko wraca do normy. Ale Mikołajek nauczył się czegoś ważnego. Pomyśl o tym jak o skali szczęścia. Od 1 do 10. 1 to bardzo smutny, a 10 to bardzo szczęśliwy.
Na początku przyjęcia, szczęście Mikołajka jest na poziomie 10! Zabawa, przyjaciele, ciasto! Potem, po "zabawie w Indian", spada do 2. Mama jest zła, tata jest "ranny". Ale po sprzątaniu, wraca do 7. Wszystko jest w porządku. Mama się uśmiecha. Tata jest zdrowy.
Mikołajek rozumie, że czasem trzeba pomyśleć, zanim się coś zrobi. Że zabawa nie może krzywdzić innych. Że warto posłuchać rodziców (czasami!).
Podsumowanie wizualne
Pomyśl o "Mikołajku i gościach" jak o krótkim filmie. Scena pierwsza: przygotowania. Scena druga: goście przychodzą. Scena trzecia: "zabawa w Indian". Scena czwarta: sprzątanie. Scena piąta: lekcja.
Każda scena ma swoje kolory, dźwięki i emocje. To historia o zabawie, chaosie i nauce. Historia, która pokazuje, że nawet z najgorszych kłopotów można wyjść obronną ręką (i z uśmiechem na twarzy!).
Teraz, kiedy znasz już tę historię, możesz ją opowiedzieć swoim przyjaciołom. Możesz narysować swoje własne obrazki. Możesz nawet wymyślić dalszy ciąg przygód Mikołajka! Świat Mikołajka czeka!

