hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Model Komórki Zwierzęcej Z Plasteliny

Model Komórki Zwierzęcej Z Plasteliny

Hej! Gotowi na super zabawę z biologią? Zbudujemy model komórki zwierzęcej z plasteliny. Będzie kolorowo i pouczająco!

Co Będziemy Potrzebować?

Na początek zgromadźmy materiały. Potrzebujemy plasteliny w różnych kolorach. Wybierzcie te, które lubicie najbardziej! Przyda się też gładka powierzchnia do pracy. Może to być kartka papieru lub deska.

Zaczynamy! Baza Komórki

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy – samej komórki. Wybierzcie duży kawałek plasteliny. Zróbcie z niego kulkę. To będzie nasza baza. Ona reprezentuje całą komórkę zwierzęcą.

Jądro – Mózg Komórki

Teraz zróbmy jądro. To taki mózg komórki. Wybierzcie inny kolor plasteliny. Uformujcie mniejszą kulkę. Umieśćcie ją w środku dużej kulki. Możecie delikatnie wcisnąć ją do środka.

Pomyślcie o jądrze jak o centralnym biurze. Tam przechowywane są wszystkie ważne informacje (DNA).

Otoczka Jądrowa

Jądro ma swoją osłonę – otoczkę jądrową. Zróbcie bardzo cienki wałeczek z plasteliny. Owińcie nim jądro. To taka bariera, która chroni DNA.

Cytoplazma – Galareta Komórki

Przestrzeń między jądrem a zewnętrzną ścianą komórki to cytoplazma. To taka galareta, w której pływają wszystkie inne elementy. Nie musimy jej modelować, bo nią jest wszystko to, co otacza jądro w dużej kulce.

Mitochondria – Elektrownie Komórki

Teraz czas na mitochondria. To takie elektrownie komórki. Dają jej energię do działania. Uformujcie kilka małych, podłużnych kształtów z plasteliny. Możecie dodać im paski z innego koloru. Przyklejcie je w cytoplazmie.

Pomyślcie o mitochondriach jak o małych bateriach. One zasilają całą komórkę.

Rybosomy – Fabryki Białka

Rybosomy to malutkie fabryki białka. Uformujcie bardzo małe kuleczki. Rozmieśćcie je w cytoplazmie. Możecie też kilka przykleić do wałeczka, który zaraz zrobimy – siateczki śródplazmatycznej.

Białka są budulcem komórki. Rybosomy je produkują.

Siateczka Śródplazmatyczna – Autostrada Komórki

Siateczka śródplazmatyczna to system transportowy. Uformujcie wałeczki z plasteliny. Przyklejcie je do jądra i porozciągajcie po cytoplazmie. Jedna część może być gładka, a do drugiej przyklejcie rybosomy. Ta z rybosomami nazywa się siateczką śródplazmatyczną szorstką, a ta bez - siateczką śródplazmatyczną gładką.

Pomyślcie o niej jak o autostradzie. Transportuje różne substancje w komórce.

Aparat Golgiego – Poczta Komórki

Aparat Golgiego to taka poczta komórki. Pakuje i wysyła białka i inne substancje. Zróbcie kilka spłaszczonych woreczków z plasteliny. Połączcie je ze sobą. Przyklejcie je w pobliżu siateczki śródplazmatycznej.

On sortuje i wysyła paczki (białka) do różnych miejsc w komórce i poza nią.

Lizosomy – Recyklery Komórki

Lizosomy to takie recyklery komórki. Rozkładają zużyte części. Zróbcie małe kuleczki. Możecie w środku włożyć inny kolor plasteliny, żeby pokazać, co rozkładają.

Sprzątają i usuwają odpady z komórki.

Błona Komórkowa – Ściana Komórki

Na koniec zróbmy błonę komórkową. To taka ściana komórki. Wybierzcie inny kolor plasteliny. Owińcie nią całą naszą dużą kulkę. Błona komórkowa chroni komórkę i kontroluje, co wchodzi i wychodzi.

Pomyślcie o niej jak o murze. Chroni komórkę przed światem zewnętrznym.

Gotowe!

Gratulacje! Macie swój własny model komórki zwierzęcej z plasteliny. Teraz już wiecie, z czego się składa i jak działa. Możecie pokazywać go znajomym i rodzinie!

Pamiętajcie, nauka może być fajna i kreatywna! Bawcie się dobrze, odkrywając świat biologii.

Zwierzaki z plasteliny Model Komórki Zwierzęcej Z Plasteliny
Ułamki Zwykłe Klasa 5 Karta Pracy Pdf
Percepcja Wzrokowa ćwiczenia Do Druku