hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Mit O Ariadnie Jan Parandowski

Mit O Ariadnie Jan Parandowski

Mit o Ariadnie to jeden z najbardziej znanych i chętnie opowiadanych mitów greckich. Spopularyzowany został m.in. przez Jana Parandowskiego w jego słynnej książce Mity greckie. Opowiada on historię miłości, poświęcenia i zdrady, a jego uniwersalne motywy wciąż poruszają wyobraźnię.

Tło mitu: Minos i Minotaur

Zanim przejdziemy do samej historii Ariadny, warto zrozumieć jej tło. Wszystko zaczyna się na Krecie, gdzie panował król Minos. Był on synem Zeusa i Europy. Jego żoną była Pazyfae.

Pazyfae, za sprawą klątwy Posejdona, zakochała się w byku. Z tego związku narodził się Minotaur – potwór o ciele człowieka i głowie byka. Minos, wstydząc się potwora, kazał zbudować labirynt.

Labirynt zaprojektował słynny architekt Dedal. Był to skomplikowany układ korytarzy, z którego nikt nie mógł się wydostać. Do labiryntu wtrącono Minotaura. Król Minos zmuszał Ateny, by co dziewięć lat przysyłały siedem dziewcząt i siedmiu młodzieńców na pożarcie Minotaurowi.

Tezeusz i wyzwanie

Wśród młodzieńców przeznaczonych na ofiarę znalazł się Tezeusz, syn króla Aten, Egeusza. Postanowił on zabić Minotaura i uwolnić Ateńczyków od tego strasznego obowiązku. Jego plan był bardzo ryzykowny.

Po przybyciu na Kretę, Tezeusz spotkał Ariadnę, córkę Minosa. Dziewczyna zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. Wiedziała, że Tezeusz potrzebuje pomocy, aby pokonać Minotaura i wydostać się z labiryntu.

Dar Ariadny: nić

Ariadna, kierowana miłością, postanowiła pomóc Tezeuszowi. W tajemnicy przed ojcem, dała mu kłębek nici. Nazywamy ją często nicią Ariadny. Poradziła mu, by przy wejściu do labiryntu przywiązał koniec nici i rozwijał ją podczas wędrówki. Dzięki temu mógł odnaleźć drogę powrotną.

Tezeusz posłuchał rady Ariadny. Wszedł do labiryntu, rozwijał nić, odnalazł Minotaura i po zaciekłej walce zabił go. Następnie, trzymając się nici, wydostał się bezpiecznie z labiryntu. Jego misja zakończyła się sukcesem.

Ucieczka z Krety

Po zabiciu Minotaura, Tezeusz wraz z pozostałymi Ateńczykami i Ariadną potajemnie opuścił Kretę. Wyruszyli w drogę powrotną do Aten. Myśleli, że najgorsze już za nimi. Czekała ich jednak niespodzianka.

Podczas postoju na wyspie Naksos, Tezeusz opuścił Ariadnę śpiącą na brzegu. Istnieją różne wersje mitu, które tłumaczą powód tego czynu. Jedna z nich mówi, że Tezeusz został do tego zmuszony przez bogów. Inna, że sam postanowił porzucić Ariadnę.

Dalsze losy Ariadny

Kiedy Ariadna obudziła się i zobaczyła, że została sama, była zrozpaczona. Nie rozumiała, dlaczego Tezeusz ją porzucił. W jej rozpaczy znalazł ją bóg Dionizos. Zakochał się w niej i uczynił ją swoją żoną.

Dionizos podarował Ariadnie wieniec, który później został zamieniony w gwiazdozbiór Korony Północnej. Ariadna, poślubiając boga, zyskała nieśmiertelność i szczęście. Historia ta pokazuje, że nawet po największej tragedii może nadejść lepszy los.

Znaczenie mitu

Mit o Ariadnie ma wiele interpretacji. Przede wszystkim opowiada o miłości, która zdolna jest do poświęceń. Ariadna, kierowana uczuciem do Tezeusza, zdradziła własnego ojca i naraziła się na jego gniew. Nie bała się jednak konsekwencji, gotowa była na wszystko, by pomóc ukochanemu.

Mit ten mówi również o zdradzie i porzuceniu. Tezeusz, mimo pomocy, jaką otrzymał od Ariadny, opuścił ją. To pokazuje, że nawet w najpiękniejszych historiach miłosnych może pojawić się zawód i cierpienie. Mit ten stanowi przestrogę przed nieroztropnym zaufaniem.

Nić Ariadny stała się symbolem rozwiązania trudnej sytuacji, wyjścia z labiryntu problemów. Jest to metafora pomocy, która pozwala odnaleźć drogę w zagmatwanych okolicznościach. W psychologii oznacza metodę radzenia sobie z problemami poprzez stopniowe rozwiązywanie ich.

Jan Parandowski i jego wkład

Jan Parandowski, dzięki swojej książce Mity greckie, przyczynił się do popularyzacji mitologii greckiej w Polsce. Jego pięknym językiem i barwnymi opisami przybliżył czytelnikom te starożytne opowieści. W jego wersji mit o Ariadnie zyskuje dodatkową głębię emocjonalną.

Parandowski skupia się na psychologicznych portretach bohaterów. Zwraca uwagę na motywacje Ariadny i Tezeusza. Ukazuje ich emocje i uczucia. Dzięki temu czytelnik może lepiej zrozumieć ich postępowanie.

Dzięki Parandowskiemu, mit o Ariadnie staje się nie tylko opowieścią o heroizmie i miłości. Staje się również refleksją nad ludzką naturą. Refleksją nad wyborami, jakie podejmujemy i konsekwencjami, jakie za nie ponosimy. Dlatego też, lektura Mitów greckich Jana Parandowskiego jest tak ważna dla zrozumienia kultury europejskiej.

MITOLOGIA Audiobook MP3 cz.1 | Jan Parandowski (Mity greckie do Mit O Ariadnie Jan Parandowski
Mitologia. Grecja. Jan Parandowski. Audiobook PL - YouTube Mit O Ariadnie Jan Parandowski
Ortografia Klasa 5 Karty Pracy
Tkanki Zwierzęce Test Nowa Era