Witajcie czwartoklasiści! Dziś porozmawiamy o Matematyka z Plusem, a dokładniej o sprawdzianach w klasie 4. Nie martwcie się, matematyka może być fajna!
Pokażemy wam, jak się do nich przygotować. Zobaczycie, że sprawdziany to nie potwór. To tylko okazja, by pokazać, ile już umiecie!
Liczby i działania
Zacznijmy od liczb. Wyobraźcie sobie liczby jak klocki. Możecie je dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić.
Dodawanie to jak dokładanie klocków. Jeśli macie 3 klocki i dostaniecie jeszcze 2, to razem macie 5 klocków. 3 + 2 = 5.
Odejmowanie to jak zabieranie klocków. Jeśli macie 7 klocków i zabierzecie 4, to zostanie wam 3 klocki. 7 - 4 = 3.
Mnożenie to jak tworzenie grup. Jeśli macie 2 grupy po 3 klocki, to razem macie 6 klocków. 2 x 3 = 6. Pomyślcie o półkach w sklepie! Na każdej półce stoją 3 słoiki dżemu i są 2 półki. Ile jest wszystkich słoików dżemu?
Dzielenie to jak dzielenie klocków na równe części. Jeśli macie 8 klocków i chcecie je podzielić na 2 osoby, to każda osoba dostanie 4 klocki. 8 : 2 = 4. Wyobraźcie sobie, że macie 10 cukierków i chcecie podzielić się z 5 kolegami. Ile cukierków dostanie każdy?
Kolejność wykonywania działań
Pamiętajcie o kolejności działań! Najpierw mnożenie i dzielenie, potem dodawanie i odejmowanie. Tak jak przy budowaniu wieży z klocków, musimy najpierw postawić solidny fundament (mnożenie/dzielenie), a potem dodawać kolejne piętra (dodawanie/odejmowanie).
Na przykład: 2 + 3 x 4. Najpierw mnożymy 3 x 4 = 12, a potem dodajemy 2. Wynik to 14. Zapamiętajcie: 2 + (3 x 4) = 2 + 12 = 14.
Figury geometryczne
Teraz figury geometryczne. Wyobraźcie sobie kwadrat jak pudełko. Ma 4 równe boki i 4 kąty proste.
Prostokąt to też pudełko, ale boki nie muszą być równe. Ma 2 pary równych boków i 4 kąty proste. Pomyślcie o drzwiach! Drzwi to zwykle prostokąt.
Trójkąt to jak kawałek pizzy. Ma 3 boki i 3 kąty. Widzieliście kiedyś znak drogowy "Ustąp pierwszeństwa"? To trójkąt!
Koło to jak talerz. Nie ma boków ani kątów. Jeździ na nim rower.
Obwód to długość wszystkich boków figury dodanych do siebie. Wyobraźcie sobie, że chcecie ogrodzić ogródek. Obwód to długość płotu, którego potrzebujecie. Pomyślcie o tym jako o spacerze dookoła figury – ile metrów musicie przejść?
Pole powierzchni
Pole powierzchni to ilość miejsca wewnątrz figury. Wyobraźcie sobie, że chcecie pomalować ścianę. Pole powierzchni to ilość farby, której potrzebujecie. Pomyślcie o wykładzinie, którą chcecie położyć na podłodze – ile jej potrzebujecie?
Pole kwadratu to bok razy bok. Jeśli bok kwadratu ma 5 cm, to pole wynosi 5 x 5 = 25 cm². Pomyślcie o szachownicy. Ile pól ma szachownica?
Pole prostokąta to długość razy szerokość. Jeśli długość prostokąta ma 8 cm, a szerokość 3 cm, to pole wynosi 8 x 3 = 24 cm². Pomyślcie o boisku do koszykówki. Jakie ma wymiary i jakie jest jego pole?
Ułamki
Ułamki to części całości. Wyobraźcie sobie pizzę. Jeśli podzielicie ją na 4 części, to każda część to 1/4 pizzy.
Góra ułamka to licznik. Pokazuje, ile części mamy. Dół ułamka to mianownik. Pokazuje, na ile części podzieliliśmy całość.
Na przykład: 3/4 to trzy części z czterech. Macie pizzę podzieloną na 4 kawałki i zjadacie 3 kawałki. Ile pizzy zjedliście?
Możemy dodawać i odejmować ułamki o tych samych mianownikach. Jeśli macie 1/5 pizzy i dodacie 2/5 pizzy, to razem macie 3/5 pizzy. 1/5 + 2/5 = 3/5.
Pamiętajcie, że aby dodać lub odjąć ułamki, mianowniki muszą być takie same. Wyobraźcie sobie, że chcecie dodać jabłka i gruszki. Musimy najpierw zamienić je na owoce, żeby móc je dodać.
Jednostki miary
Jednostki miary to sposób na mierzenie różnych rzeczy. Mierzymy długość, wagę, czas i objętość.
Długość mierzymy w centymetrach (cm), metrach (m) i kilometrach (km). Wyobraźcie sobie linijkę – to centymetry. 100 cm to 1 metr. 1000 metrów to 1 kilometr. Jak daleko macie do szkoły? W metrach czy kilometrach?
Wagę mierzymy w gramach (g) i kilogramach (kg). Wyobraźcie sobie kostkę masła – to 200 gramów. 1000 gramów to 1 kilogram. Ile waży wasz plecak? W gramach czy kilogramach?
Czas mierzymy w sekundach (s), minutach (min) i godzinach (h). Wyobraźcie sobie zegarek. 60 sekund to 1 minuta. 60 minut to 1 godzina. Ile czasu spędzacie w szkole? W minutach czy godzinach?
Objętość mierzymy w litrach (l) i mililitrach (ml). Wyobraźcie sobie butelkę wody – to 1 litr. 1000 mililitrów to 1 litr. Ile wody pijecie dziennie? W mililitrach czy litrach?
Przeliczanie jednostek
Pamiętajcie, jak przeliczać jednostki! To jak zamiana waluty w banku. Możemy zamienić centymetry na metry, gramy na kilogramy i tak dalej.
Jak się przygotować do sprawdzianu?
Powtarzajcie materiał. Wyobraźcie sobie, że uczycie się jeździć na rowerze. Im więcej ćwiczycie, tym lepiej wam idzie.
Róbcie zadania. To jak trening przed zawodami sportowymi. Im więcej zadań zrobicie, tym lepiej przygotujecie się do sprawdzianu.
Zadawajcie pytania. Nie wstydźcie się pytać, jeśli czegoś nie rozumiecie. To jak pytanie o drogę, gdy się zgubicie. Nauczyciel jest po to, by wam pomóc!
Odpocznijcie przed sprawdzianem. Wyśpijcie się i zjedzcie zdrowe śniadanie. To jak naładowanie baterii przed długą podróżą.
Powodzenia na sprawdzianie! Pamiętajcie, że najważniejsze to dać z siebie wszystko. Jesteście wspaniali!
