hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Matematyka Klasa 5 Podręcznik Wsip

Matematyka Klasa 5 Podręcznik Wsip

Matematyka w klasie 5 to ważny etap. W tym roku szkolnym rozwijasz swoje umiejętności. Uczysz się nowych zagadnień.

Podręcznik WSiP jest popularnym wyborem. Zawiera on wiele zadań. Pomaga zrozumieć matematykę.

Liczby i działania

Zaczynamy od liczb naturalnych. Liczby naturalne to 1, 2, 3, i tak dalej. Używamy ich do liczenia. Możemy je dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić.

Dodawanie to łączenie liczb. Na przykład, 3 + 5 = 8. Odejmowanie to zabieranie. Na przykład, 10 - 4 = 6.

Mnożenie to powtarzane dodawanie. Na przykład, 2 x 3 = 6 (czyli 2 + 2 + 2). Dzielenie to rozdzielanie na równe części. Na przykład, 12 : 3 = 4 (czyli 12 dzielimy na 3 równe części, każda po 4).

Ważna jest kolejność wykonywania działań. Najpierw wykonujemy działania w nawiasach. Potem mnożenie i dzielenie. Na końcu dodawanie i odejmowanie.

Przykłady

Oblicz: 2 + (3 x 4). Najpierw mnożymy: 3 x 4 = 12. Potem dodajemy: 2 + 12 = 14.

Oblicz: 10 - 6 : 2. Najpierw dzielimy: 6 : 2 = 3. Potem odejmujemy: 10 - 3 = 7.

Ułamki

Ułamki to części całości. Składają się z licznika i mianownika. Licznik mówi, ile mamy części. Mianownik mówi, na ile części podzielona jest całość. Na przykład, 1/2 (jedna druga) to jeden kawałek z dwóch.

Możemy dodawać i odejmować ułamki. Muszą mieć ten sam mianownik. Na przykład, 1/4 + 2/4 = 3/4.

Jeśli mianowniki są różne, musimy je sprowadzić do wspólnego mianownika. Na przykład, 1/2 + 1/4. Wspólny mianownik to 4. Zatem 1/2 = 2/4. Teraz możemy dodać: 2/4 + 1/4 = 3/4.

Możemy też mnożyć i dzielić ułamki. Mnożenie ułamków jest proste. Mnożymy liczniki przez liczniki i mianowniki przez mianowniki. Na przykład, 1/2 x 1/3 = 1/6.

Dzielenie ułamków polega na mnożeniu przez odwrotność drugiego ułamka. Na przykład, 1/2 : 1/3 = 1/2 x 3/1 = 3/2.

Ułamki dziesiętne

Ułamki dziesiętne to inna forma zapisu ułamków. Używamy przecinka. Na przykład, 0,5 to to samo co 1/2.

Możemy dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić ułamki dziesiętne. Ważne jest, aby przecinki były jeden pod drugim przy dodawaniu i odejmowaniu.

Na przykład: 1,25 + 2,3 = 3,55. Albo 4,5 - 1,2 = 3,3.

Mnożenie ułamków dziesiętnych robimy tak jak zwykłych liczb. Potem liczymy, ile cyfr jest po przecinku w obu liczbach. Tyle samo cyfr musi być po przecinku w wyniku. Na przykład, 1,2 x 0,3 = 0,36 (bo 1,2 ma jedną cyfrę po przecinku i 0,3 ma jedną cyfrę po przecinku, więc wynik ma dwie cyfry po przecinku).

Dzielenie ułamków dziesiętnych wymaga przesunięcia przecinka. Jeśli dzielimy przez liczbę z przecinkiem, musimy przesunąć przecinek w obu liczbach o tyle miejsc, aby dzielnik był liczbą całkowitą.

Geometria

Geometria to nauka o kształtach. W klasie 5 uczymy się o prostych figurach. Mówimy o prostokątach, kwadratach, trójkątach i kołach.

Prostokąt ma cztery boki. Dwa boki są dłuższe, a dwa krótsze. Wszystkie kąty są proste.

Kwadrat to prostokąt, który ma wszystkie boki równe. Wszystkie kąty są proste.

Trójkąt ma trzy boki i trzy kąty. Są różne rodzaje trójkątów: równoboczne (wszystkie boki równe), równoramienne (dwa boki równe) i różnoboczne (wszystkie boki różne).

Koło to figura, która ma okrąg. Odległość od środka koła do okręgu nazywa się promieniem. Dwa promienie tworzą średnicę.

Uczymy się obliczać obwód i pole figur. Obwód to długość wszystkich boków figury. Pole to powierzchnia, którą zajmuje figura.

Przykłady

Obwód prostokąta o bokach 5 cm i 3 cm to: 5 + 3 + 5 + 3 = 16 cm.

Pole prostokąta o bokach 5 cm i 3 cm to: 5 x 3 = 15 cm2.

Obwód kwadratu o boku 4 cm to: 4 + 4 + 4 + 4 = 16 cm.

Pole kwadratu o boku 4 cm to: 4 x 4 = 16 cm2.

Pamiętaj!

Matematyka wymaga ćwiczeń. Rozwiązuj zadania z podręcznika WSiP. Pytaj nauczyciela, jeśli masz trudności. Regularna praca przynosi efekty.

Nie zrażaj się trudnościami. Każdy może nauczyć się matematyki. Potrzebna jest tylko cierpliwość i systematyczność. Powodzenia!

Matematyka Klasa 5 - Matematyka w punkt | WSiP.pl Matematyka Klasa 5 Podręcznik Wsip
Szkoła Podstawowa W Osieku Wielkim
Szpęgawsk 1939 Film Gdzie Obejrzeć