hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?
  • Home
  • Artykuły
  • Które Strefy Klimatyczne I Krajobrazowe Rozciągają Się Na Obszarze Europy

Które Strefy Klimatyczne I Krajobrazowe Rozciągają Się Na Obszarze Europy

Które Strefy Klimatyczne I Krajobrazowe Rozciągają Się Na Obszarze Europy

Europa, mimo stosunkowo niewielkiego obszaru w porównaniu z innymi kontynentami, charakteryzuje się dużą różnorodnością klimatyczną i krajobrazową. Wynika to z jej położenia geograficznego, ukształtowania terenu, wpływu ciepłego Prądu Zatokowego (Golfsztromu) oraz oddziaływania mas powietrza napływających zarówno z obszarów polarnych, jak i zwrotnikowych.

Strefy Klimatyczne Europy

Przez Europę przebiegają następujące strefy klimatyczne:

1. Strefa Klimatu Arktycznego i Subarktycznego

Najdalej na północy Europy, obejmująca Islandię (częściowo), północną Skandynawię i północną Rosję europejską, występuje klimat arktyczny i subarktyczny. Charakteryzuje się bardzo niskimi temperaturami przez większość roku, krótkim i chłodnym latem oraz długą i mroźną zimą. Opady występują głównie w postaci śniegu. W obszarach tych dominują tundry i pustynie lodowe. Roślinność jest bardzo uboga, składająca się głównie z mchów, porostów i karłowatych krzewów.

2. Strefa Klimatu Umiarkowanego Chłodnego

Na południe od strefy arktycznej rozciąga się strefa klimatu umiarkowanego chłodnego. W Europie obejmuje ona większą część Skandynawii, Finlandię, północną Rosję europejską oraz góry wyższe. Klimat ten charakteryzuje się chłodnymi latami i mroźnymi zimami. Opady są umiarkowane, występują zarówno w postaci deszczu, jak i śniegu. Typową formacją roślinną są tajgi, czyli lasy iglaste zdominowane przez sosny, świerki i modrzewie.

3. Strefa Klimatu Umiarkowanego Ciepłego

Jest to najrozleglejsza strefa klimatyczna w Europie. Dzieli się na dwa podtypy:

a) Klimat umiarkowany ciepły przejściowy: występuje w Europie Środkowej, w tym w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji i krajach Beneluksu. Charakteryzuje się wyraźnymi porami roku, z ciepłym latem i chłodną zimą. Opady są rozłożone w miarę równomiernie w ciągu roku. Dominującą formacją roślinną są lasy mieszane i liściaste, z drzewami takimi jak dęby, buki, graby i klony.

b) Klimat umiarkowany ciepły morski: występuje w zachodniej Europie, w pobliżu Oceanu Atlantyckiego, m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji (częściowo) i Norwegii (wybrzeża). Charakteryzuje się łagodnymi zimami i chłodnymi latami. Amplitudy temperatur są niewielkie. Opady są wysokie i występują przez cały rok. Wpływ Prądu Zatokowego sprawia, że klimat jest łagodniejszy niż na podobnych szerokościach geograficznych w Ameryce Północnej. Rosną tutaj głównie lasy liściaste, a także wrzosowiska na obszarach o gorszych glebach.

4. Strefa Klimatu Podzwrotnikowego

Obejmuje obszary południowej Europy, takie jak Półwysep Iberyjski, Włochy, Grecja, Bałkany oraz południowe wybrzeże Francji. Charakteryzuje się gorącymi, suchymi latami i łagodnymi, wilgotnymi zimami. Opady występują głównie zimą. Klimat ten sprzyja rozwojowi roślinności śródziemnomorskiej, zwanej również makchia. Typowe rośliny to drzewa oliwne, cytrusowe, pinie, cyprysy oraz różne gatunki krzewów i ziół.

Strefy Krajobrazowe Europy

Różnorodność klimatyczna Europy przekłada się na występowanie różnych stref krajobrazowych. Należą do nich:

1. Krajobraz Tundry

Występuje w najdalej wysuniętych na północ obszarach Europy. Charakteryzuje się niską temperaturą, krótkim okresem wegetacyjnym i ubogą roślinnością. Występują tu głównie mchy, porosty, trawy i karłowate krzewinki.

2. Krajobraz Tajgi (Lasy Iglaste)

Rozciąga się na południe od tundry. Charakteryzuje się obecnością lasów iglastych, głównie świerkowych, sosnowych i modrzewiowych. Jest to największa strefa krajobrazowa w Europie.

3. Krajobraz Lasów Liściastych i Mieszanych

Występuje w Europie Środkowej i Zachodniej. Charakteryzuje się obecnością lasów liściastych (dęby, buki, graby) oraz lasów mieszanych (iglasto-liściastych).

4. Krajobraz Stepowy

Występuje w południowo-wschodniej Europie, na obszarze Ukrainy i południowej Rosji europejskiej. Charakteryzuje się obecnością rozległych trawiastych równin, z niewielką ilością drzew lub krzewów.

5. Krajobraz Śródziemnomorski (Makchia)

Występuje w południowej Europie, wokół Morza Śródziemnego. Charakteryzuje się suchym, gorącym latem i łagodną, wilgotną zimą. Roślinność jest przystosowana do suchych warunków i obejmuje krzewy, drzewa oliwne, cytrusowe i inne gatunki odporne na suszę.

6. Krajobraz Górski

Występuje w Alpach, Karpatach, Pirenejach, Apeninach i innych pasmach górskich Europy. Charakteryzuje się zróżnicowaniem krajobrazowym w zależności od wysokości nad poziomem morza. Występują tu zarówno lasy, łąki alpejskie, jak i lodowce.

Różnorodność klimatyczna i krajobrazowa Europy stanowi o jej bogactwie naturalnym i kulturowym. Znajomość tych stref pozwala lepiej zrozumieć specyfikę różnych regionów kontynentu, ich zasoby naturalne i potencjał gospodarczy.

strefy krajobrazowe, źródlohttp://www.geo.uj.edu.pl/zaklady/zgf Które Strefy Klimatyczne I Krajobrazowe Rozciągają Się Na Obszarze Europy
Klasa VII – Notatki geografia Które Strefy Klimatyczne I Krajobrazowe Rozciągają Się Na Obszarze Europy
Przyjrzyj Się Zamieszczonej Osi Czasu Następnie Wykonaj Polecenia Klasa 6
Czy Na Każdym Skrzyżowaniu Wyprzedzanie Rowerzysty Jest Zawsze Zabronione