Hej Uczniowie Klasy 5! Gotowi na sprawdzian z krajobrazów Polski? Nie martwcie się, przejdziemy przez to razem! Wyobraźcie sobie, że Polska to wielki plac zabaw pełen różnorodnych atrakcji.
Pobudka z Górami!
Zaczynamy od południa, gdzie królują góry. Pomyślcie o nich jak o ogromnych schodach do nieba. Najbardziej znane to Tatry, z ich ostrymi szczytami jak zęby smoka!
Wyobraźcie sobie rysunek: wysokie, szpiczaste góry pokryte śniegiem. To właśnie Tatry! Inne góry, jak Beskidy, są łagodniejsze, bardziej jak zielone fale.
Góry to nie tylko widoki. To także rzeki, które biorą tam swój początek, jak maleńkie niteczki spływające w dół. To także dom dla kozic i niedźwiedzi – spójrzcie na te urocze zwierzątka w książce!
Co rośnie w górach?
Kosodrzewina, czyli takie małe, krzaczaste drzewka, które nie boją się wiatru. I świerki, wysokie i smukłe jak choinki, które widzicie na święta. Wyobraźcie sobie, jak wspinacie się po szlaku, a wokół was rosną te rośliny.
Ruszamy na Nizinę!
Teraz przesuwamy się na północ, gdzie rozciągają się niziny. Niziny to płaskie tereny, jak ogromne boiska do piłki nożnej. Mamy ich najwięcej w Polsce.
Pomyślcie o mapie Polski. Większość kraju jest zielona – to właśnie niziny! Tutaj znajdziecie pola uprawne, łąki, i miasta.
Niziny są jak wielka, zielona kołdra. Płyną przez nie rzeki, takie jak Wisła i Odra, jak srebrne wstążki.
Co znajdziemy na nizinach?
Mnóstwo pól, gdzie rośnie żyto, pszenica i kukurydza. Wyobraźcie sobie złote łany zbóż falujące na wietrze! Na nizinach znajdziemy też lasy liściaste, pełne dębów i buków.
Nad Morzem Bałtyckim
Dojeżdżamy do północy, do Morza Bałtyckiego. To nasz dostęp do wielkiego, słonego oceanu. Pomyślcie o nim jak o ogromnej wannie.
Wyobraźcie sobie błękitną wodę, piaszczyste plaże i mewy krążące nad głową. To właśnie wybrzeże Bałtyku!
Charakterystyczne dla naszego wybrzeża są klify - wysokie, strome ściany skalne opadające do morza. Wyobraźcie sobie, jak te klify wyglądają majestatycznie!
Co ciekawego jest nad morzem?
Porty, gdzie cumują statki. Plaże, gdzie można budować zamki z piasku. I oczywiście foki i mewy, które można obserwować.
Kraina Jezior
Na północnym wschodzie Polski mamy Pojezierze Mazurskie, czyli krainę tysiąca jezior. Pomyślcie o niej jak o ogromnym labiryncie wodnym!
Wyobraźcie sobie, że płyniecie łódką po spokojnym jeziorze, a wokół was rosną lasy. To właśnie Mazury!
Jeziora są połączone rzekami i kanałami, tworząc szlaki wodne. Można pływać z jednego jeziora do drugiego, podziwiając piękno natury.
Co można robić na Mazurach?
Żeglować, wędkować, pływać kajakiem. Obserwować bociany i żurawie. Wyobraźcie sobie, jak spędzacie wakacje na Mazurach!
Zapamiętaj!
Góry – wysokie i strome, na południu Polski.
Niziny – płaskie i rozległe, zajmują większość kraju.
Morze Bałtyckie – na północy, z plażami i portami.
Pojezierze Mazurskie – kraina jezior na północnym wschodzie.
Teraz, kiedy już poznaliście krajobrazy Polski, spróbujcie narysować mapę i zaznaczyć na niej te najważniejsze miejsca. Powodzenia na sprawdzianie!
