Zacznijmy od trzech nazwisk: Joe Rogan, Randall Carlson i Graham Hancock. To postacie, które często pojawiają się razem w dyskusjach o historii, nauce i alternatywnych teoriach.
Joe Rogan jest komikiem, aktorem i komentatorem sportowym. Najbardziej znany jest jako gospodarz popularnego podcastu "The Joe Rogan Experience". W swoim programie przeprowadza wywiady z różnymi osobami, od naukowców po artystów i osoby o kontrowersyjnych poglądach.
Jego podcast to platforma, na której omawiane są różne tematy. Obejmują one naukę, filozofię, historię i teorie spiskowe. Dzięki swojej popularności, Rogan ma duży wpływ na opinię publiczną. Jego program dociera do milionów słuchaczy na całym świecie.
Randall Carlson: Geometria, katastrofy i cykle
Randall Carlson to geolog, architekt i badacz starożytnych cywilizacji. Znany jest ze swoich badań nad katastrofami naturalnymi. Interesuje się również wpływem tych katastrof na rozwój cywilizacji.
Carlson jest zwolennikiem teorii, że w przeszłości Ziemia doświadczyła serii katastrof. Uważa, że te katastrofy spowodowały wymieranie gatunków i zniszczyły zaawansowane cywilizacje. Jego interpretacje opierają się na analizie geologicznej i astronomicznej.
Jego badania obejmują geometrię sakralną. Analizuje on ukryte wzorce matematyczne w starożytnych budowlach. Widzi w nich dowód na zaawansowaną wiedzę starożytnych ludów. Ta wiedza, według Carlsona, mogła zostać utracona w wyniku katastrof.
Graham Hancock: Alternatywna historia i zaginione cywilizacje
Graham Hancock jest dziennikarzem i autorem książek o alternatywnej historii. Najbardziej znany jest z promowania teorii o zaginionych, zaawansowanych cywilizacjach. Uważa, że oficjalna historia nie uwzględnia pełnego obrazu przeszłości.
Hancock sugeruje, że w odległej przeszłości istniały zaawansowane cywilizacje. Uważa, że te cywilizacje zostały zniszczone przez katastrofy. Przetrwała tylko część ich wiedzy, która została przekazana dalej.
W swoich książkach analizuje starożytne artefakty, budowle i mity. Widzi w nich dowody na istnienie tych zaginionych cywilizacji. Argumentuje, że piramidy, świątynie i inne starożytne konstrukcje są dowodem na ich zaawansowaną wiedzę.
Współpraca i główne teorie
Joe Rogan zaprasza Randalla Carlsona i Grahama Hancocka do swojego podcastu. Podczas tych rozmów omawiają oni swoje teorie i badania. Dzielą się swoimi poglądami na temat historii i nauki.
Jednym z głównych tematów ich dyskusji jest "Younger Dryas Impact Theory". Teoria ta sugeruje, że około 12 900 lat temu Ziemia została uderzona przez fragment komety. To uderzenie spowodowało globalne katastrofy. Zmiany klimatyczne i wymieranie gatunków, to efekty tego uderzenia.
Teoria ta łączy się z ideą zaginionych cywilizacji. Carlson i Hancock argumentują, że to uderzenie mogło zniszczyć zaawansowane cywilizacje. Cywilizacje, o których istnieniu nie wiemy.
Krytyka i kontrowersje
Teorie promowane przez Carlsona i Hancocka spotykają się z krytyką ze strony głównego nurtu nauki. Naukowcy argumentują, że brak jest wystarczających dowodów na poparcie ich twierdzeń. Zarzuca im się cherry-picking, czyli wybieranie tylko tych faktów, które pasują do ich teorii, ignorując te, które im przeczą.
Krytycy zarzucają Hancockowi, że jego interpretacje starożytnych artefaktów i budowli są spekulatywne. Uważają, że nie opierają się na solidnych dowodach naukowych. Podobnie, teoria Younger Dryas Impact Theory jest kwestionowana przez wielu geologów i klimatologów.
Joe Rogan, udostępniając swoją platformę dla tych teorii, jest również krytykowany. Zarzuca mu się brak krytycznego podejścia do prezentowanych treści. Krytycy twierdzą, że promuje pseudonaukę i dezinformację.
Wpływ i znaczenie
Pomimo krytyki, Joe Rogan, Randall Carlson i Graham Hancock mają duży wpływ na opinię publiczną. Ich teorie budzą ciekawość i zachęcają do kwestionowania oficjalnych narracji. Inspirują do poszukiwania alternatywnych wyjaśnień historii i świata.
Ich praca prowokuje do dyskusji o ważnych kwestiach. Obejmują one rolę katastrof naturalnych w historii, możliwości istnienia zaginionych cywilizacji i potrzebę krytycznego myślenia. Zachęcają do spojrzenia na historię z różnych perspektyw.
Ostatecznie, to od słuchaczy i czytelników zależy, czy zaakceptują te teorie, czy nie. Ważne jest, aby podchodzić do nich z otwartym umysłem. Należy jednak pamiętać o krytycznej analizie i weryfikacji informacji.
