hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Jakie Zmiany Zachodza W Przyrodzie Jesienia

Jakie Zmiany Zachodza W Przyrodzie Jesienia

Jesień to wyjątkowa pora roku. Przynosi ze sobą wiele zmian. Zmiany te zachodzą w całej przyrodzie. Obserwujemy je w pogodzie, roślinach i zachowaniu zwierząt.

Zmiany Pogody

Jesień przynosi ochłodzenie. Temperatura powietrza zaczyna spadać. Dni stają się krótsze, a noce dłuższe.

Zmienia się także wilgotność powietrza. Częściej występują mgły. Opady deszczu stają się częstsze i intensywniejsze. Czasem pojawiają się pierwsze przymrozki.

Wiatr staje się silniejszy. Często wieją silne, porywiste wiatry. Mogą one powodować opadanie liści z drzew.

Zmiany w Świecie Roślin

Najbardziej widoczną zmianą jest zmiana koloru liści. Zielone liście drzew i krzewów zmieniają barwę. Stają się żółte, pomarańczowe, czerwone i brązowe. To proces nazywany przebarwianiem liści.

Przebarwianie liści to wynik zanikania chlorofilu. Chlorofil to zielony barwnik. Umożliwia on roślinom przeprowadzanie fotosyntezy. Gdy dni stają się krótsze, a światła słonecznego jest mniej, rośliny przestają produkować chlorofil. Wtedy uwidaczniają się inne barwniki, takie jak karotenoidy (żółte i pomarańczowe) i antocyjany (czerwone i fioletowe).

Opadanie liści to kolejny ważny proces. Drzewa zrzucają liście. W ten sposób przygotowują się do zimy. Dzięki temu ograniczają utratę wody. Chronią się przed uszkodzeniami spowodowanymi przez mróz i śnieg.

Wiele roślin przestaje kwitnąć. Skupiają się na gromadzeniu zapasów. Nasiona dojrzewają i rozsiewają się. Część roślin jednorocznych obumiera.

Przykłady Zmian u Roślin

Klon staje się pomarańczowy lub czerwony. Brzoza przybiera złocisty kolor. Dąb przebarwia się na brązowo. Kasztanowiec zrzuca swoje duże liście.

Zmiany w Zachowaniu Zwierząt

Zwierzęta również przygotowują się do zimy. Ich zachowanie ulega zmianie. Część zwierząt zapada w sen zimowy. Inne gromadzą zapasy. Jeszcze inne migrują w cieplejsze rejony.

Hibernacja to sen zimowy. W tym czasie zwierzęta znacznie obniżają swoją temperaturę ciała. Spowalniają metabolizm. Zużywają minimalną ilość energii. Hibernują m.in. jeże, świstaki i niedźwiedzie.

Gromadzenie zapasów to popularna strategia. Wiewiórki zbierają orzechy i zakopują je w różnych miejscach. Myszy i chomiki gromadzą ziarno i nasiona w swoich norkach. Bobry ścinają gałęzie i budują tamy. W ten sposób tworzą spiżarnie pod wodą.

Migracje to wędrówki zwierząt. Ptaki odlatują do ciepłych krajów. Tam znajdują pożywienie i odpowiednie warunki do przetrwania. Bociany, jaskółki i żurawie to znane przykłady ptaków wędrownych.

Zmienia się także aktywność zwierząt. Wiele zwierząt staje się bardziej aktywnych w poszukiwaniu pożywienia. Muszą zgromadzić zapasy tłuszczu przed zimą. Niektóre zwierzęta zmieniają sierść na grubszą i jaśniejszą. Ma to na celu lepszą izolację termiczną i kamuflaż.

Przykłady Zmian u Zwierząt

Niedźwiedź szuka pożywienia intensywniej niż zwykle. Musi zgromadzić zapasy tłuszczu przed hibernacją. Wiewiórka pilnie zakopuje orzechy. Bociany zbierają się w stada i odlatują na południe.

Jesień a Człowiek

Jesień wpływa również na ludzi. Dni stają się krótsze, co może wpływać na nastrój. Wiele osób odczuwa spadek energii. Częściej występują infekcje.

Jesień to czas zbiorów. Rolnicy zbierają plony z pól i sadów. To czas wytężonej pracy.

Jesień to także czas spacerów i podziwiania piękna przyrody. Można obserwować kolorowe liście. Zbierać kasztany i żołędzie. Oddychać świeżym powietrzem.

Warto docenić jesień. To piękna i ważna pora roku. Przynosi zmiany, które przygotowują przyrodę do zimy.

Pory roku w przyrodzie - od kiedy się zaczynają, jakie są zmiany w Jakie Zmiany Zachodza W Przyrodzie Jesienia
Konkurs Mitologiczny Dla Szkl Podstawowych
Krajobraz Pustyni Goracej I Pustyni Lodowej