hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?
  • Home
  • Artykuły
  • Jakie Były Przyczyny Wielkich Odkryć Geograficznych

Jakie Były Przyczyny Wielkich Odkryć Geograficznych

Jakie Były Przyczyny Wielkich Odkryć Geograficznych

Hej! Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w XV i XVI wieku ludzie nagle zaczęli masowo wyruszać na wyprawy morskie i odkrywać nowe lądy? To był niesamowity okres w historii, znany jako Wielkie Odkrycia Geograficzne.

Spróbujmy zrozumieć, co do tego doprowadziło.

Co to właściwie są Wielkie Odkrycia Geograficzne?

Mówiąc najprościej, to okres w historii, w którym Europejczycy zaczęli intensywnie badać świat. Szukali nowych szlaków handlowych, bogactw i po prostu chcieli dowiedzieć się więcej o nieznanych lądach.

Pomyśl o tym jak o odkrywaniu nowych poziomów w ulubionej grze. Tylko, że zamiast pikseli były prawdziwe lądy, morza i kultury.

Przyczyny Wielkich Odkryć Geograficznych

Było ich naprawdę sporo! Nie da się wskazać jednej, najważniejszej. To raczej splot różnych czynników.

1. Ekonomia - Pieniądze rządzą światem (i wyprawami!)

Handel! Europa bardzo potrzebowała towarów z Azji. Przyprawy, jedwab, porcelana – to wszystko było niezwykle cenne. Wyobraź sobie, że masz ulubiony smak herbaty, ale możesz ją kupić tylko bardzo drogo i z trudem. Czy nie szukałbyś innego, tańszego dostawcy?

Problem polegał na tym, że dotychczasowe szlaki handlowe prowadziły przez Bliski Wschód, który kontrolowali Arabowie i Turcy. Narzucali oni wysokie ceny i pośredniczyli w handlu, przez co Europejczycy płacili krocie.

Szukano więc alternatywnej drogi do Azji – morskiej! To był główny motor napędowy wypraw.

Złoto i srebro! Europejska gospodarka potrzebowała kruszców. Potrzebowano ich do bicia monet, które napędzały handel. Odkrycie nowych źródeł złota i srebra było więc bardzo kuszące.

2. Technika - Mamy sprzęt, ruszamy w świat!

Bez odpowiednich narzędzi dalekie podróże morskie byłyby niemożliwe. Na szczęście, w XV wieku nastąpił rozwój techniki żeglarskiej.

Karawela! To typ statku, który był szybki, zwrotny i wytrzymały na sztormy. Miał trójkątne żagle (żagle łacińskie), które pozwalały mu płynąć pod wiatr. Pomyśl o nim jak o terenowym samochodzie na morzu. Pozwalał dopłynąć dalej i bezpieczniej.

Kompas i astrolabium! Te instrumenty pozwalały nawigować na morzu. Kompas wskazywał kierunek, a astrolabium pozwalało określić szerokość geograficzną (czyli jak daleko jesteśmy od równika). To tak jak GPS, ale w XV-wiecznym wydaniu.

Mapy! Stawały się coraz dokładniejsze. Choć nadal dalekie od doskonałości, dawały podróżnikom pewne pojęcie o kształcie świata. To jak mieć mapę skarbu, która wskazuje mniej więcej, gdzie go szukać.

3. Polityka - Królowie chcą być bogatsi i potężniejsi!

Rywalizacja między państwami! Portugalia i Hiszpania były pierwszymi mocarstwami, które zaczęły organizować wyprawy odkrywcze. Chciały zdobyć nowe ziemie, bogactwa i wpływy. Było to trochę jak wyścig, kto pierwszy zdobędzie najwięcej terytoriów.

Władza i prestiż! Odkrywanie nowych lądów dawało władcom ogromny prestiż. Byli postrzegani jako potężni i odważni. To trochę jak zdobycie Oscara w świecie polityki.

Ekspansja chrześcijaństwa! Królowie europejscy uważali, że mają obowiązek nawracać pogan na chrześcijaństwo. Misjonarze często towarzyszyli wyprawom odkrywczym, szerząc wiarę chrześcijańską na nowych terenach.

4. Mentalność - Ciekawość świata i duch przygody!

Renesans! To okres w historii Europy, w którym odrodziło się zainteresowanie nauką, sztuką i filozofią. Ludzie stawali się bardziej ciekawi świata i chcieli go poznawać.

Duch przygody! Wśród żeglarzy i podróżników byli ludzie, którzy po prostu kochali przygody. Byli gotowi zaryzykować życie, aby odkrywać nowe lądy i poznawać nowe kultury. To trochę jak chęć bycia pierwszym człowiekiem na Marsie.

Marzenia o bogactwie i sławie! Wizja łatwego bogactwa i sławy kusiła wielu ludzi. Wierzyli, że na nowych lądach znajdą złoto, srebro i inne skarby. To trochę jak wygrana na loterii, tylko trzeba było najpierw popłynąć na koniec świata.

Podsumowanie

Wielkie Odkrycia Geograficzne były wynikiem wielu czynników: ekonomicznych, technicznych, politycznych i mentalnych. Połączenie chęci zysku, rozwoju techniki, rywalizacji między państwami i ciekawości świata doprowadziło do tego, że Europejczycy zaczęli masowo badać świat.

Pamiętaj, że to był długi i skomplikowany proces, który miał ogromny wpływ na historię świata. Odkrycia te zmieniły mapę świata, wpłynęły na rozwój handlu i kultury, ale także doprowadziły do podbojów i wyzysku rdzennej ludności.

Warto o tym pamiętać, analizując przyczyny Wielkich Odkryć Geograficznych. To nie tylko historia o odważnych żeglarzach, ale także o konsekwencjach ich działań.

Mam nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz, co doprowadziło do Wielkich Odkryć Geograficznych. To fascynujący temat, który warto zgłębiać dalej!

Przyczyny odkryć geograficznych by Olga Zając on Prezi Jakie Były Przyczyny Wielkich Odkryć Geograficznych
WIELKIE ODKRYCIA GEOGRAFICZNE - ppt video online pobierz Jakie Były Przyczyny Wielkich Odkryć Geograficznych
Ruch Ciężarka Zawieszonego Na Sprężynie Jest Ruchem
Szkoła Podstawowa Nr 5 Im Romualda Traugutta Poznań