hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Jak Wymienic Struny W Gitarze

Jak Wymienic Struny W Gitarze

Cześć! Gotowi na mały kurs wymiany strun w gitarze? To umiejętność, która przyda się każdemu gitarzyście. Nie martwcie się, to prostsze niż rozwiązywanie zadań z matmy! Zacznijmy.

Co Będzie Potrzebne?

Zanim zaczniemy, przygotujmy wszystko, czego potrzebujemy. To jak gotowanie - najpierw zbierasz składniki!

Potrzebujesz przede wszystkim nowych strun. Różne gitary wymagają różnych strun, więc upewnij się, że masz odpowiednie. Pomyśl o tym jak o wyborze odpowiedniego paliwa do samochodu. Struny do gitary klasycznej (nylonowe) są inne niż do gitary akustycznej (metalowe) czy elektrycznej. Najlepiej sprawdź specyfikację swojej gitary lub poproś o pomoc w sklepie muzycznym.

Będziesz potrzebować także nawijarki do strun (ang. string winder). To takie małe urządzenie, które przyspiesza nawijanie strun. Można to robić ręcznie, ale nawijarka znacznie ułatwia sprawę. To trochę jak używanie miksera zamiast mieszania ciasta łyżką.

Przyda się również obcinacz do strun (ang. string cutter) lub po prostu ostre cążki. Będziesz musiał obciąć nadmiar strun po nawinięciu. Wyobraź sobie, że to nożyczki do włosów - struny też trzeba czasem przyciąć!

Opcjonalnie możesz użyć podkładki pod gryf, żeby go nie porysować podczas pracy. To trochę jak mata ochronna pod komputer podczas grania. No i miękka ściereczka do przetarcia gitary.

Zaczynamy! Krok po Kroku

Teraz, kiedy mamy już wszystko przygotowane, przejdźmy do samego procesu wymiany strun. Skup się i postępuj zgodnie z instrukcjami!

Krok 1: Zdejmujemy Stare Struny

Zacznij od poluzowania strun. Użyj nawijarki do strun (lub ręcznie) i kręć kluczem (ang. tuning peg) tak, aby struna stała się luźna. Klucze to te "pokrętła" na główce gitary. Poluzuj strunę na tyle, żeby dało się ją zdjąć z mostka (ang. bridge). Mostek to element na korpusie gitary, do którego przymocowane są struny.

Na gitarach akustycznych i elektrycznych, struny są często zaczepione o kołki (ang. bridge pins) w mostku. Delikatnie wyciągnij kołek, a następnie wyjmij strunę. Możesz użyć specjalnego narzędzia do wyciągania kołków, albo kombinerek (ostrożnie, żeby nie porysować mostka!). Na gitarach klasycznych, struny są zazwyczaj przywiązane do mostka, więc po poluzowaniu wystarczy je odwiązać.

Pamiętaj, żeby zdejmować struny pojedynczo. Dzięki temu gryf gitary nie będzie narażony na nagłe zmiany naprężenia. Wyobraź sobie, że to jak zdejmowanie ciężarów z jednej strony wagi – trzeba robić to stopniowo.

Krok 2: Czyścimy Gitarę

Skoro już zdjęliśmy stare struny, to idealny moment, żeby przetrzeć gitarę. Użyj miękkiej ściereczki, żeby usunąć kurz i brud z gryfu i korpusu. Możesz też użyć specjalnego preparatu do czyszczenia gitar, jeśli masz.

Szczególną uwagę zwróć na gryf. To tam zbiera się najwięcej brudu i potu. Przetarcie gryfu poprawi komfort gry i przedłuży żywotność nowych strun. To jak umycie rąk przed jedzeniem - higiena to podstawa!

Krok 3: Zakładamy Nowe Struny - Główka Gitary

Teraz zaczyna się zabawa! Zacznij od włożenia struny przez otwór w mostku (jeśli twoja gitara ma mostek z kołkami). Upewnij się, że kołek jest dobrze osadzony, żeby struna nie wyskoczyła.

Następnie przeciągnij strunę przez siodełko (ang. nut) na główce gitary. Siodełko to taki mały kawałek plastiku lub kości, który ma rowki na struny. To trochę jak prowadnice, które kierują strunę we właściwe miejsce.

Przeciągnij strunę przez klucz na główce gitary. Ważne jest, żeby zostawić odpowiedni zapas struny, żeby móc ją nawinąć. Zazwyczaj wystarczy przeciągnąć strunę o długość dwóch, trzech kluczy dalej. Im grubsza struna, tym więcej zapasu potrzebujesz. Pomyśl o tym jak o zawiązywaniu butów - potrzebujesz odpowiedniej długości sznurówki!

Krok 4: Nawijamy Struny

Teraz nawijamy strunę na klucz. Użyj nawijarki do strun, żeby to zrobić szybciej i łatwiej. Kręć kluczem tak, żeby struna nawijała się od góry do dołu. Ważne jest, żeby struna nawijała się równomiernie i nie krzyżowała się.

Podczas nawijania, delikatnie naciągaj strunę. Dzięki temu struna lepiej się ułoży i będzie trzymać strój. Nie przesadzaj z siłą, żeby nie zerwać struny! Pamiętaj, żeby zostawić kilka zwojów struny na kluczu. To zapewni stabilność stroju. To jak budowanie mostu - potrzebujesz solidnych fundamentów!

Krok 5: Obcinamy Nadmiar Struny

Po nawinięciu struny, obetnij nadmiar struny obcinaczem do strun lub cążkami. Zostaw około centymetra struny za kluczem. Uważaj, żeby nie obciąć za krótko, bo struna może się wysunąć.

Staraj się obcinać struny blisko klucza, ale nie za blisko. Chodzi o to, żeby nie przeszkadzały podczas gry i nie kaleczyły rąk. To jak obcinanie paznokci - trzeba to zrobić z umiarem!

Krok 6: Stroimy Gitarę

Po założeniu wszystkich strun, musisz nastroić gitarę. Użyj tunera (elektronicznego lub aplikacji na telefon) albo dostrój gitarę do innego instrumentu. Strojenie to proces dopasowywania wysokości dźwięku strun do standardowego stroju gitary. Standardowy strój to E A D G H E (od najgrubszej do najcieńszej struny).

Nowe struny będą się rozciągać, więc będziesz musiał stroić gitarę kilka razy w ciągu pierwszych kilku dni. To normalne. Po prostu regularnie sprawdzaj strój i dostrajaj, jeśli to konieczne. To jak docieranie nowego samochodu - trzeba go trochę "rozjeździć".

Dodatkowe Wskazówki

Pamiętaj, żeby regularnie wymieniać struny. Stare struny brzmią matowo i gorzej trzymają strój. Częstotliwość wymiany strun zależy od tego, jak często grasz. Jeśli grasz codziennie, wymieniaj struny co kilka tygodni. Jeśli grasz rzadziej, możesz to robić co kilka miesięcy.

Eksperymentuj z różnymi rodzajami strun. Różne struny mają różne właściwości brzmieniowe. Możesz wypróbować różne grubości, materiały i marki strun, żeby znaleźć te, które najbardziej Ci odpowiadają. To jak testowanie różnych smaków lodów - każdy znajdzie swój ulubiony!

Jeśli masz problemy z wymianą strun, nie wstydź się poprosić o pomoc. Możesz zapytać bardziej doświadczonego gitarzystę, sprzedawcę w sklepie muzycznym, albo poszukać instrukcji w internecie. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał i nikt nie urodził się z umiejętnością wymiany strun!

Gratulacje! Teraz wiesz, jak wymienić struny w gitarze. To umiejętność, która pozwoli Ci cieszyć się grą na gitarze jeszcze bardziej. Nie bój się eksperymentować i ćwiczyć. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym lepiej będziesz to robić!

Jak dobrać i wymienić struny w gitarze akustycznej? - Allegro.pl Jak Wymienic Struny W Gitarze
Jak wymienić struny w gitarze akustycznej? - GitaraAkustyczna.pl Jak Wymienic Struny W Gitarze
1000 Zwrotow Po Angielsku Pdf
Na Ktorym Kanale Jest Tvp Abc