Zaczynamy naszą przygodę z układaniem Białego Krzyża na kostce Rubika! Brzmi strasznie? Spokojnie, pokażę Ci, że to proste jak rysowanie słoneczka.
Co to właściwie ten Biały Krzyż?
Wyobraź sobie kostkę Rubika jako małe miasteczko.
Biały Krzyż to cztery białe "drogi" prowadzące do centralnego "ronda" (białego środka) na górnej ścianie.
Zaczynamy od wymieszanej kostki. Nie bój się, chaos zaraz zamienimy w porządek!
Znajdź białe krawędzie
Szukaj klocków, które mają biały kolor na jednej ze swoich ścianek. To są nasze "drogowe" elementy.
Wyobraź sobie, że te klocki to samochodziki z białymi lampami. Musimy zaparkować je na odpowiednich miejscach.
Skup się na jednym białym klocku krawędziowym. Zwróć uwagę na kolor, który jest na nim obok białego. To nasz kolor "kierunkowy".
Na przykład, biało-czerwony klocek. Szukamy czerwonego środka na którejkolwiek ściance kostki. To jest nasz "parking" dla tego samochodzika.
Ustaw kolor "kierunkowy" nad odpowiednim środkiem
Obracaj warstwą kostki, na której znajduje się czerwony kolor "kierunkowy" klocka, aż czerwony kolor klocka zrówna się z czerwonym środkiem na bocznej ściance.
To jakbyśmy prowadzili samochodzik po ulicy, aż dotrzemy do parkingu z takim samym kolorem.
Teraz bardzo ważne! Spójrz, gdzie jest biała strona klocka w stosunku do górnej ścianki. Może być skierowana do góry, na bok, albo do dołu.
Wprowadź biały klocek na górną ściankę
Jeśli biały klocek jest na dolnej warstwie, ale jego kolor "kierunkowy" zgadza się z kolorem środka na boku, obróć przednią ściankę o 180 stopni (dwa razy). W ten sposób biały klocek znajdzie się na górze.
To tak, jakbyśmy podnosili rampę, żeby samochodzik wjechał na górny poziom parkingu.
Jeśli biały klocek jest na dolnej warstwie i kolor "kierunkowy" nie pasuje do środka na boku, obracaj dolną warstwą, aż dopasujesz kolor "kierunkowy" klocka do koloru środka na boku, a następnie obróć przednią ściankę o 180 stopni.
Jeśli biały klocek jest na bocznej warstwie, spójrz, gdzie powinien się znaleźć na górze. Czy biały kolor powinien być z przodu, z tyłu, z lewej czy z prawej strony?
Jeżeli biały klocek na boku "patrzy" w górę (jest połączony z górną warstwą), obróć górną warstwę tak, aby miejsce, gdzie chcesz wstawić ten klocek, było puste (nie było tam żadnego białego klocka). Następnie obróć boczną ściankę z białym klockiem o 90 stopni do góry.
Jeżeli biały klocek na boku "patrzy" na bok (jest w środkowej warstwie), obróć górną warstwę tak, żeby jego kolor "kierunkowy" nie pasował do koloru środka na górnej warstwie. Następnie obróć przednią ściankę w taki sposób, żeby ten biały klocek znalazł się na dole. Potem dopasuj jego kolor "kierunkowy" do odpowiedniego środka i obróć przednią ściankę dwa razy.
Powtarzaj ten proces dla każdego białego klocka krawędziowego.
Spokojnie, czasem klocek może "utknąć" w złym miejscu. Wtedy trzeba go "wyjąć" i spróbować jeszcze raz. To jakbyśmy musieli przestawić samochodzik, żeby zaparkować go poprawnie.
Poprawki i detale
Gdy już masz wszystkie białe klocki na górze, upewnij się, że kolory "kierunkowe" pasują do kolorów środkowych na bocznych ściankach.
Czasem trzeba będzie obrócić górną warstwę, żeby wszystko idealnie się zgadzało. To jakbyśmy ustawiali samochodziki równo na parkingu.
Jeśli jakiś klocek jest na złym miejscu, możesz go "usunąć" z górnej warstwy, obracając górną warstwę i ściankę, na której ten klocek jest umieszczony. W ten sposób umieścisz ten klocek z powrotem na dolnej warstwie i będziesz mógł spróbować jeszcze raz.
Gratulacje!
Udało Ci się! Masz Biały Krzyż! Pamiętaj, praktyka czyni mistrza. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym szybciej i sprawniej będziesz układać kostkę.
Traktuj układanie kostki jak zabawę, a nie jak obowiązek. To świetny sposób na rozwijanie logicznego myślenia i ćwiczenie koncentracji.
Teraz możesz przejść do następnego etapu - układania białej ścianki!
