hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Instrumenty Muzyczne Praca Plastyczna

Instrumenty Muzyczne Praca Plastyczna

Witajcie, przyszli artyści i muzycy! Przygotowujemy się do egzaminu z Instrumentów Muzycznych i Pracy Plastycznej. Bądźcie spokojni, damy radę!

Instrumenty Muzyczne

Podział Instrumentów

Instrumenty dzielimy na różne grupy. Najważniejsze to instrumenty strunowe, dęte, perkusyjne i klawiszowe. Zapamiętajcie te kategorie!

Instrumenty strunowe wydają dźwięk dzięki wibracji strun. Przykładami są gitara, skrzypce, wiolonczela i fortepian (który jest także instrumentem klawiszowym!).

Instrumenty dęte potrzebują powietrza. Mamy tu flet, klarnet, trąbkę i saksofon. Pamiętajcie o podziale na dęte drewniane i blaszane!

Instrumenty perkusyjne wydają dźwięk, gdy się je uderza, potrząsa lub pociera. To np. bębny, talerze, ksylofon i marakasy.

Instrumenty klawiszowe to te, które mają klawisze. Najbardziej znane to fortepian, organy i akordeon. Nie zapominajcie o syntezatorach!

Budowa Instrumentów

Warto znać podstawowe części instrumentów. Np. skrzypce mają pudło rezonansowe, szyjkę i struny. Trąbka ma ustnik, tłoki i czarę głosową.

Zrozumienie budowy pomaga zrozumieć, jak instrument wydaje dźwięk. Im dłuższa struna, tym niższy dźwięk. Im krótsza rura w instrumencie dętym, tym wyższy dźwięk.

Historia Instrumentów

Instrumenty mają bogatą historię. Wiele z nich wywodzi się ze starożytności. Pamiętajcie o lirarze i aulosie ze starożytnej Grecji.

Fortepian rozwijał się przez wieki, od klawikordu i klawesynu. Gitara przeszła długą drogę od lutni.

Praca Plastyczna

Techniki Plastyczne

Mamy wiele technik plastycznych! Rysunek, malarstwo, grafika i rzeźba to podstawowe.

Rysunek to tworzenie obrazów za pomocą linii. Używamy ołówka, węgla, piórka lub kredek.

Malarstwo to nanoszenie farb na podłoże. Używamy farb olejnych, akrylowych, akwareli i tempery. Pamiętajcie o pędzlach i palecie!

Grafika to technika powielania obrazów. Mamy linoryt, drzeworyt i sitodruk. Potrzebna jest matryca i prasa.

Rzeźba to tworzenie trójwymiarowych form. Używamy gliny, kamienia, drewna i metalu. Pamiętajcie o dłutach i młotkach!

Kompozycja

Kompozycja to sposób ułożenia elementów w obrazie. Ważne są proporcje, rytm, harmonia i kontrast.

Proporcje to właściwy stosunek wielkości elementów. Rytm to powtarzające się elementy. Harmonia to zgodność kolorów i kształtów. Kontrast to zestawienie przeciwieństw.

Pamiętajcie o perspektywie! Perspektywa linearna i powietrzna tworzą iluzję głębi.

Kolor

Kolor to bardzo ważny element pracy plastycznej. Mamy kolory podstawowe (czerwony, żółty, niebieski), pochodne (zielony, pomarańczowy, fioletowy) i dopełniające.

Barwy ciepłe (czerwony, żółty, pomarańczowy) kojarzą się z energią i radością. Barwy zimne (niebieski, zielony, fioletowy) kojarzą się ze spokojem i chłodem.

Pamiętajcie o walorze, czyli jasności koloru. Walor można zmieniać, dodając biel lub czerń.

Sławni Artyści

Warto znać kilku sławnych artystów. Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rembrandt i Vincent van Gogh to tylko niektórzy z nich.

Zwróćcie uwagę na ich techniki i styl. Leonardo da Vinci słynął z perfekcyjnego rysunku i sfumato. Van Gogh używał ekspresyjnych pociągnięć pędzlem.

Podsumowanie

Pamiętajcie o podziale instrumentów na strunowe, dęte, perkusyjne i klawiszowe. Poznawajcie budowę instrumentów i ich historię.

Utrwalcie techniki plastyczne: rysunek, malarstwo, grafikę i rzeźbę. Zrozumcie zasady kompozycji i znaczenie koloru.

Powodzenia na egzaminie! Wierzę w Was! Pamiętajcie, że najważniejsze to zrozumienie materiału, a nie tylko zapamiętywanie faktów.

Bądźcie kreatywni i cieszcie się sztuką! Do zobaczenia!

Instrument muzyczny z recyklingu | Instrumenty muzyczne | prace Instrumenty Muzyczne Praca Plastyczna
śląskie Kuratorium Oświaty Rekrutacja
Sprawdzian Hydrostatyka I Aerostatyka