Witaj ósmoklasisto! Przed Tobą sprawdzian z II Wojny Światowej. Spokojnie, pomożemy Ci!
Co to właściwie była II Wojna Światowa?
Wyobraź sobie, że świat to wielkie podwórko. Na tym podwórku mieszka dużo krajów. Niektóre z nich się lubią, a inne mniej. Niestety, jeden duży, silny chłopak (Niemcy pod wodzą Adolfa Hitlera) postanowił, że podwórko należy do niego. Zaczął zabierać zabawki (terytoria) innym dzieciom. To właśnie był początek II Wojny Światowej.
II Wojna Światowa trwała od 1939 do 1945 roku. To bardzo długo! Jakby to porównać? To tak jakbyś chodził do szkoły przez 6 lat bez przerwy. W wojnie brało udział mnóstwo państw z całego świata. To była prawdziwa globalna awantura!
Kto z kim walczył?
Mamy dwa główne obozy: Państwa Osi i Aliantów. Pomyśl o tym jak o dwóch drużynach grających w piłkę nożną, tylko zamiast piłki mają czołgi i samoloty.
Państwa Osi to tak jakby główny napastnik i jego pomocnicy. Niemcy (pod wodzą Hitlera) to ten napastnik, który chciał strzelić gola wszystkim (czyli podbić świat). Do drużyny należały również Włochy (pod wodzą Benito Mussoliniego) i Japonia.
Alianci to drużyna broniąca podwórka przed napastnikiem. Głównymi obrońcami byli: Wielka Brytania, Francja (na początku wojny), Związek Radziecki (później, po ataku Niemiec) i Stany Zjednoczone (również dołączyły później).
Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia to jak kluczowe momenty w grze, które decydują o zwycięstwie lub porażce.
1 września 1939: Niemcy atakują Polskę. To był pierwszy gwizdek rozpoczynający mecz, czyli początek II Wojny Światowej.
1940: Niemcy podbijają Francję. To tak jakby napastnik strzelił gola drużynie przeciwnej. Francja została pokonana bardzo szybko.
1941: Niemcy atakują Związek Radziecki (Operacja Barbarossa). To tak jakby napastnik zaczął grać przeciwko dwóm drużynom jednocześnie! To był ogromny błąd Hitlera.
7 grudnia 1941: Japonia atakuje Pearl Harbor (Stany Zjednoczone). To tak jakby jeden z pomocników strzelił niespodziewanego gola. Po tym ataku, Stany Zjednoczone dołączyły do Aliantów.
1944: Lądowanie w Normandii (D-Day). To tak jakby drużyna broniąca odzyskała piłkę i zaczęła kontratakować. Alianci wylądowali we Francji i zaczęli wypierać Niemców.
1945: Niemcy kapitulują (poddają się). To tak jakby napastnik zrozumiał, że przegrywa i zszedł z boiska. 8 maja 1945 – koniec wojny w Europie.
Sierpień 1945: Stany Zjednoczone zrzucają bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki (Japonia). To tak jakby drużyna broniąca użyła super mocy, żeby zakończyć mecz raz na zawsze. Japonia kapituluje i kończy się II Wojna Światowa.
Holokaust – straszna lekcja historii
Holokaust to jak bardzo, bardzo smutna i straszna historia z naszego podwórka. To było systematyczne prześladowanie i mordowanie Żydów przez Niemców. Wyobraź sobie, że ktoś zaczyna krzywdzić i zabijać niewinne dzieci tylko dlatego, że są inne. To właśnie był Holokaust.
Koncentracyjne obozy, takie jak Auschwitz-Birkenau, to jak przerażające place zabaw, gdzie działy się straszne rzeczy. Pamiętajmy o tej lekcji historii, żeby nigdy więcej do tego nie dopuścić.
Skutki II Wojny Światowej
Skutki to jak konsekwencje zabawy na podwórku. Po tak wielkiej wojnie świat zmienił się na zawsze.
Miliony ofiar: Dużo dzieci (ludzi) zostało rannych i zginęło. To najgorsza konsekwencja wojny.
Zniszczenia: Wiele miast zostało zrujnowanych, jakby ktoś zdemolował całe piaskownice i domki dla lalek.
Zmiany granic: Niektóre kraje zmieniły swoje granice, jakby ktoś przestawił płoty na podwórku.
Powstanie ONZ (Organizacja Narodów Zjednoczonych): To tak jakby dorośli postanowili założyć specjalną grupę, która będzie pilnować porządku na podwórku i zapobiegać kolejnym awanturom. Ma dbać o pokój na świecie.
Pamiętaj!
II Wojna Światowa to ważna lekcja historii. Pamiętaj o tym, żeby nigdy nie powtórzyć błędów przeszłości. Ucz się, bądź tolerancyjny i szanuj innych. Powodzenia na sprawdzianie!
Kluczowe postacie: Adolf Hitler, Józef Stalin, Winston Churchill, Franklin Delano Roosevelt.
Kluczowe daty: 1 września 1939, 7 grudnia 1941, 8 maja 1945.

