Witaj w podróży przez historię klasy ósmej, dział 2 – Nowa Era! Przygotuj się na fascynującą lekcję. Zrozumiesz kluczowe wydarzenia i postacie.
Zaczynamy od rewolucji francuskiej. Co to właściwie jest rewolucja? To gwałtowna zmiana, często polityczna i społeczna. Powoduje gruntowne przekształcenie państwa i społeczeństwa.
Rewolucja Francuska (1789-1799)
Przyczyny rewolucji były złożone. Francja była podzielona na trzy stany. Pierwszy stan to duchowieństwo, drugi to szlachta, a trzeci to cała reszta społeczeństwa, czyli mieszczaństwo, chłopi i biedota miejska. Dwa pierwsze stany miały przywileje, nie płaciły podatków. Trzeci stan dźwigał cały ciężar utrzymania państwa. Ludzie byli niezadowoleni.
Kolejnym czynnikiem był kryzys ekonomiczny. Francja była zadłużona po wojnach. Dodatkowo, nieurodzaje doprowadziły do głodu. Ceny żywności rosły. Ludwik XVI, król Francji, nie potrafił poradzić sobie z problemami.
Idee oświecenia miały ogromny wpływ na społeczeństwo. Myśliciele tacy jak Wolter i Rousseau krytykowali absolutyzm i nierówności społeczne. Wierzono w rozum, postęp i prawa człowieka. Te idee zapalały umysły ludzi.
Początek Rewolucji
5 maja 1789 roku król zwołał Stany Generalne. To zgromadzenie przedstawicieli trzech stanów. Miało pomóc w rozwiązaniu kryzysu. Jednak spór o sposób głosowania (każdy stan miał jeden głos, co dawało przewagę stanom uprzywilejowanym) doprowadził do konfliktu.
17 czerwca 1789 roku przedstawiciele stanu trzeciego ogłosili się Zgromadzeniem Narodowym. To był akt buntu przeciwko władzy królewskiej. Przysięgli, że nie rozejdą się, dopóki nie uchwalą konstytucji. Ten akt nazywamy przysięgą w sali do gry w piłkę.
14 lipca 1789 roku lud Paryża zdobył Bastylię. Bastylia to więzienie, symbol ucisku i absolutyzmu. Zdobycie Bastylii to symboliczny początek rewolucji francuskiej. Rozpoczęła się Wielka Rewolucja Francuska.
Dalszy Przebieg Rewolucji
W sierpniu 1789 roku Zgromadzenie Narodowe uchwaliło Deklarację Praw Człowieka i Obywatela. To bardzo ważny dokument. Gwarantował wolność, równość i braterstwo. To podstawowe prawa człowieka.
We wrześniu 1791 roku uchwalono konstytucję. Francja stała się monarchią konstytucyjną. Władza króla została ograniczona. Władzę ustawodawczą sprawowało Zgromadzenie Prawodawcze (Legislatywa).
Rewolucja toczyła się dalej. Król Ludwik XVI próbował uciec z Francji. Został schwytany. Rosły wpływy radykałów, takich jak jakobini. Jakobini domagali się detronizacji króla i wprowadzenia republiki.
W 1792 roku Francja stała się republiką. Ludwik XVI został oskarżony o zdradę i skazany na śmierć. Został zgilotynowany w 1793 roku. To wydarzenie wstrząsnęło Europą.
Rządy Jakobinów i Terror
Po obaleniu monarchii władzę przejęli jakobini. Na czele jakobinów stał Maksymilian Robespierre. Wprowadzili terror. Tysiące ludzi zostało aresztowanych i straconych. Podejrzewano ich o wrogość wobec rewolucji.
Terror jakobinów zakończył się w 1794 roku. Robespierre został obalony i stracony. Władzę przejęło Dyrektorium. Był to pięcioosobowy rząd.
Epoka Napoleońska (1799-1815)
Dyrektorium nie potrafiło ustabilizować sytuacji we Francji. Wykorzystał to Napoleon Bonaparte. Był generałem. Cieszył się ogromną popularnością. W 1799 roku dokonał zamachu stanu. Przejął władzę.
Napoleon wprowadził wiele reform. Zreformował administrację, finanse i prawo. Wprowadził Kodeks Napoleona. Kodeks Napoleona to zbiór praw. Gwarantował równość obywateli wobec prawa, wolność osobistą i swobodę wyznania. Miał ogromny wpływ na rozwój prawa w Europie.
Napoleon jako Cesarz
W 1804 roku Napoleon koronował się na cesarza Francuzów. Dążył do dominacji w Europie. Prowadził wiele wojen. Początkowo odnosił sukcesy. Pokonał Austrię, Prusy i Rosję.
Napoleon utworzył Związek Reński. Było to państwo zależne od Francji. Zlikwidował Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego. Wprowadził blokadę kontynentalną. Chciał osłabić gospodarkę Wielkiej Brytanii.
Upadek Napoleona
W 1812 roku Napoleon zaatakował Rosję. Kampania rosyjska zakończyła się klęską. Armia Napoleona została zdziesiątkowana. To był początek końca jego potęgi.
W 1813 roku doszło do bitwy pod Lipskiem (bitwa narodów). Wojska Napoleona zostały pokonane przez koalicję państw europejskich. Napoleona zesłano na wyspę Elbę.
W 1815 roku Napoleon powrócił do Francji. Odzyskał władzę na sto dni. Został ostatecznie pokonany w bitwie pod Waterloo. Zesłano go na wyspę Świętej Heleny. Tam zmarł w 1821 roku.
Kongres Wiedeński (1814-1815)
Po upadku Napoleona zwołano Kongres Wiedeński. Miał on ustalić nowy porządek w Europie. W Kongresie brały udział państwa, które pokonały Napoleona. Najważniejszą rolę odgrywały Austria, Prusy, Rosja i Wielka Brytania.
Kongres Wiedeński kierował się trzema zasadami: restauracji (przywrócenie obalonych dynastii), legitymizmu (nienaruszalność praw dynastycznych) i równowagi europejskiej (żadne państwo nie powinno dominować nad innymi).
Na Kongresie Wiedeńskim utworzono Królestwo Polskie (tzw. Kongresówka). Było ono połączone unią personalną z Rosją. Utworzono także Związek Niemiecki. Austria odzyskała wpływy w północnych Włoszech.
To tylko skrót najważniejszych wydarzeń z tego okresu. Pamiętaj, że historia to fascynująca podróż w czasie. Pozwala nam zrozumieć współczesny świat.
