Europa po Kongresie Wiedeńskim to bardzo ważny temat w klasie 7. Dotyczy on tego, co się działo po upadku Napoleona Bonaparte.
Zacznijmy od początku. Kongres Wiedeński trwał od 1814 do 1815 roku. Było to spotkanie najważniejszych władców i polityków europejskich.
Głównym celem było ustalenie nowego porządku w Europie. Chciano przywrócić pokój i równowagę po latach wojen napoleońskich.
Zasady Kongresu Wiedeńskiego
Na Kongresie Wiedeńskim obowiązywały trzy główne zasady. Ważne, żeby je zapamiętać.
Zasada Restauracji
Restauracja oznacza przywrócenie na trony dynastii, które utraciły władzę w wyniku rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Na przykład, we Francji na tron powrócił Ludwik XVIII.
Wyobraź sobie, że ktoś zabrał Ci ulubioną zabawkę, a potem ją oddał. To jest trochę jak restauracja.
Zasada Legitymizmu
Legitymizm głosił, że władza monarchów jest święta i nienaruszalna. Oznacza to, że nikt nie ma prawa pozbawić ich tronu.
Innymi słowy, władcy rządzili z "bożego nadania". Ludzie mieli być im posłuszni.
Zasada Równowagi Europejskiej
Równowaga europejska polegała na tym, że żadne państwo nie mogło dominować nad innymi. Chciano uniknąć sytuacji, w której jedno państwo (tak jak wcześniej Francja pod rządami Napoleona) staje się zbyt silne i zagraża innym.
Można to porównać do wagi, na której po obu stronach leży mniej więcej tyle samo. Żadna strona nie może być cięższa od drugiej.
Nowy porządek w Europie
Kongres Wiedeński wprowadził wiele zmian w Europie. Zmieniono granice państw i powstały nowe organizmy polityczne.
Utworzono Królestwo Niderlandów. Połączono Holandię i Belgię. Powstało ono jako państwo buforowe, aby powstrzymać ewentualną agresję Francji.
Wzmocniono Prusy. Otrzymały one nowe tereny, w tym Nadrenię i Westfalię. Prusy stały się jednym z najsilniejszych państw w Europie.
Rosja umocniła swoją pozycję. Otrzymała większą część Księstwa Warszawskiego, tworząc Królestwo Polskie (tzw. Kongresówkę). Królestwo Polskie było związane z Rosją unią personalną.
Austria odzyskała swoje wpływy w północnych Włoszech. Zyskała także kontrolę nad Lombardią i Wenecją.
Włochy pozostały podzielone na wiele mniejszych państewek. To utrudniało proces zjednoczenia kraju.
Utworzono Związek Niemiecki. Był to luźny związek państw niemieckich, na czele którego stała Austria.
Święte Przymierze
Po Kongresie Wiedeńskim, Rosja, Prusy i Austria zawarły Święte Przymierze. Było to porozumienie mające na celu tłumienie ruchów rewolucyjnych i narodowych w Europie.
Państwa Świętego Przymierza zobowiązały się do wzajemnej pomocy w tłumieniu powstań i rewolucji. Chciały utrzymać istniejący porządek.
Święte Przymierze było krytykowane przez liberałów i zwolenników zmian. Uważali oni, że ogranicza ono wolność i postęp.
Skutki Kongresu Wiedeńskiego
Kongres Wiedeński miał dalekosiężne skutki dla Europy. Ustanowiony porządek trwał przez wiele lat.
Z jednej strony, Kongres Wiedeński zapewnił Europie okres pokoju. Uniknięto wojen na dużą skalę przez kilkadziesiąt lat.
Z drugiej strony, Kongres Wiedeński zignorował aspiracje narodowe wielu narodów. To prowadziło do napięć i konfliktów. Przykładem jest sytuacja Włochów, Polaków i Niemców, którzy dążyli do zjednoczenia swoich krajów.
Utrwalono podział polityczny Włoch i Niemiec. Idee rewolucji francuskiej, takie jak wolność i równość, były tłumione.
Kongres Wiedeński to ważne wydarzenie w historii Europy. Zrozumienie jego zasad i skutków pomaga lepiej zrozumieć późniejsze wydarzenia.
Pamiętaj o zasadach: restauracji, legitymizmu i równowagi europejskiej. Zwróć uwagę na zmiany terytorialne i powstanie Świętego Przymierza.
Powodzenia na teście!

