hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?
  • Home
  • Artykuły
  • Graniastosłupy I Ostrosłupy Zadania I Rozwiązania

Graniastosłupy I Ostrosłupy Zadania I Rozwiązania

Graniastosłupy I Ostrosłupy Zadania I Rozwiązania

Witajcie młodzi matematycy! Dziś zanurzymy się w fascynujący świat geometrii przestrzennej. Konkretnie, zajmiemy się graniastosłupami i ostrosłupami. Nie martwcie się, wszystko wytłumaczę krok po kroku. Będzie dużo przykładów i zadań, dzięki którym opanujecie ten temat bez problemu.

Graniastosłupy: Podstawy

Zacznijmy od graniastosłupów. Co to właściwie jest? Graniastosłup to wielościan, który ma dwie identyczne podstawy, połączone ścianami bocznymi w kształcie równoległoboków. Najważniejsze, żeby te podstawy były identyczne i równoległe do siebie. Wyobraźcie sobie pudełko na buty, kostkę Rubika, albo nawet blok sera – to wszystko mogą być graniastosłupy.

Podstawy mogą mieć różne kształty: trójkąty, kwadraty, pięciokąty, i tak dalej. To, jaki kształt mają podstawy, decyduje o nazwie graniastosłupa. Mamy więc graniastosłup trójkątny, graniastosłup czworokątny, graniastosłup pięciokątny, itd. Ściany boczne zawsze są równoległobokami. W szczególnym przypadku, kiedy ściany boczne są prostokątami, a graniastosłup jest prosty, mówimy o graniastosłupie prostym. Graniastosłup prosty to taki, którego ściany boczne są prostopadłe do podstaw.

Kluczowe elementy graniastosłupa

Aby dobrze operować pojęciem graniastosłupa, warto znać kilka ważnych terminów. Podstawa to ta identyczna figura, która znajduje się na górze i na dole. Ściany boczne to te równoległoboki (lub prostokąty), które łączą podstawy. Krawędzie podstawy to krawędzie, które tworzą podstawę. Krawędzie boczne to krawędzie, które łączą wierzchołki podstaw.

Wysokość graniastosłupa to odległość między podstawami. W graniastosłupie prostym, wysokość jest po prostu długością krawędzi bocznej. Natomiast w graniastosłupie pochyłym, trzeba ją zmierzyć prostopadle do podstaw. Wyobraźcie sobie, że macie skośny blok drewna – żeby zmierzyć jego wysokość, musicie poprowadzić linię prostopadłą od jednej podstawy do drugiej.

Ostrosłupy: Wierzchołek w górze!

Teraz przejdźmy do ostrosłupów. Ostrosłup to wielościan, który ma jedną podstawę i ściany boczne, które zbiegają się w jednym punkcie, zwanym wierzchołkiem ostrosłupa. Podobnie jak w przypadku graniastosłupów, kształt podstawy decyduje o nazwie ostrosłupa. Możemy mieć ostrosłup trójkątny, czworokątny, pięciokątny, itd. Najbardziej znanym ostrosłupem jest chyba piramida egipska – to przykład ostrosłupa czworokątnego.

Wszystkie ściany boczne ostrosłupa są trójkątami. Te trójkąty zbiegają się w wierzchołku. Wysokość ostrosłupa to odległość od wierzchołka do płaszczyzny podstawy, mierzona prostopadle. Wyobraźcie sobie linę, którą spuszczacie z wierzchołka prosto na ziemię – długość tej liny to właśnie wysokość ostrosłupa.

Elementy ostrosłupa

Podobnie jak w przypadku graniastosłupów, warto znać kilka terminów związanych z ostrosłupami. Podstawa to ta figura na dole. Ściany boczne to trójkąty, które łączą podstawę z wierzchołkiem. Wierzchołek ostrosłupa to punkt, w którym zbiegają się ściany boczne. Krawędzie podstawy to krawędzie, które tworzą podstawę. Krawędzie boczne to krawędzie, które łączą wierzchołek ostrosłupa z wierzchołkami podstawy.

W ostrosłupach często pojawia się pojęcie wysokości ściany bocznej, czyli odległości od wierzchołka ostrosłupa do krawędzi podstawy na danej ścianie bocznej. To taka wysokość trójkąta, który tworzy ścianę boczną, poprowadzona z wierzchołka ostrosłupa.

Zadania i rozwiązania

Teraz przejdźmy do praktyki! Rozwiążemy kilka zadań, żeby utrwalić wiedzę o graniastosłupach i ostrosłupach.

Zadanie 1: Graniastosłup

Oblicz objętość graniastosłupa prostego o podstawie kwadratu o boku 5 cm i wysokości 10 cm.

Rozwiązanie: Objętość graniastosłupa obliczamy ze wzoru V = Pp * H, gdzie Pp to pole podstawy, a H to wysokość graniastosłupa. W naszym przypadku, podstawa jest kwadratem o boku 5 cm, więc Pp = 5 cm * 5 cm = 25 cm². Wysokość graniastosłupa wynosi 10 cm. Zatem, V = 25 cm² * 10 cm = 250 cm³. Odpowiedź: Objętość graniastosłupa wynosi 250 cm³.

Zadanie 2: Ostrosłup

Oblicz objętość ostrosłupa prawidłowego czworokątnego o krawędzi podstawy 6 cm i wysokości 8 cm.

Rozwiązanie: Objętość ostrosłupa obliczamy ze wzoru V = (1/3) * Pp * H, gdzie Pp to pole podstawy, a H to wysokość ostrosłupa. W naszym przypadku, podstawa jest kwadratem o boku 6 cm, więc Pp = 6 cm * 6 cm = 36 cm². Wysokość ostrosłupa wynosi 8 cm. Zatem, V = (1/3) * 36 cm² * 8 cm = 96 cm³. Odpowiedź: Objętość ostrosłupa wynosi 96 cm³.

Zadanie 3: Pole powierzchni graniastosłupa

Oblicz pole powierzchni całkowitej graniastosłupa trójkątnego prostego, którego podstawa jest trójkątem równobocznym o boku 4 cm, a wysokość graniastosłupa wynosi 7 cm.

Rozwiązanie: Pole powierzchni całkowitej graniastosłupa to suma pól obu podstaw i pola powierzchni bocznej. Pole trójkąta równobocznego obliczamy ze wzoru Pp = (a²√3)/4, gdzie a to długość boku trójkąta. W naszym przypadku, Pp = (4²√3)/4 = (16√3)/4 = 4√3 cm². Powierzchnia boczna składa się z trzech prostokątów o wymiarach 4 cm x 7 cm. Zatem, pole powierzchni bocznej Pb = 3 * (4 cm * 7 cm) = 3 * 28 cm² = 84 cm². Pole powierzchni całkowitej Pc = 2 * Pp + Pb = 2 * 4√3 cm² + 84 cm² = 8√3 cm² + 84 cm² ≈ 97.86 cm². Odpowiedź: Pole powierzchni całkowitej graniastosłupa wynosi około 97.86 cm².

Zadanie 4: Pole powierzchni ostrosłupa

Oblicz pole powierzchni całkowitej ostrosłupa prawidłowego czworokątnego, którego krawędź podstawy ma długość 10 cm, a wysokość ściany bocznej wynosi 12 cm.

Rozwiązanie: Pole powierzchni całkowitej ostrosłupa to suma pola podstawy i pola powierzchni bocznej. Podstawa jest kwadratem o boku 10 cm, więc Pp = 10 cm * 10 cm = 100 cm². Powierzchnia boczna składa się z czterech trójkątów. Pole jednego trójkąta (ściany bocznej) to (1/2) * podstawa * wysokość = (1/2) * 10 cm * 12 cm = 60 cm². Pole powierzchni bocznej Pb = 4 * 60 cm² = 240 cm². Pole powierzchni całkowitej Pc = Pp + Pb = 100 cm² + 240 cm² = 340 cm². Odpowiedź: Pole powierzchni całkowitej ostrosłupa wynosi 340 cm².

Podsumowanie

Gratulacje! Przeszliście przez podstawowe zagadnienia związane z graniastosłupami i ostrosłupami. Pamiętajcie o definicjach, wzorach na objętość i pole powierzchni. Przede wszystkim, ćwiczcie! Im więcej zadań rozwiążecie, tym lepiej zrozumiecie te pojęcia. Geometria przestrzenna może wydawać się trudna na początku, ale z odrobiną wysiłku i praktyki, stanie się dla Was prosta jak bułka z masłem. Powodzenia!

12. Oblicz pola powierzchni graniastosłupów prawidłowych przedstawio Graniastosłupy I Ostrosłupy Zadania I Rozwiązania
Podstaw Graniastosupa Prostego Abcdabcd Jest Romb - question Graniastosłupy I Ostrosłupy Zadania I Rozwiązania
Scenariusz Zakończenia Roku W Przedszkolu 4 Latki
Zgoda Na Samodzielny Powrót Dziecka Ze Szkoły Doc