Hej! Gotowi na geograficzną podróż? Zajmiemy się dzisiaj Ameryką Północną i Południową. Bez obaw, krok po kroku wszystko stanie się jasne. Zaczynamy!
Położenie Ameryki
Zastanówmy się, gdzie leżą te kontynenty. Ameryka Północna znajduje się w północno-zachodniej części świata. Od Arktyki po Amerykę Środkową. Ameryka Południowa leży na południe od niej. Sięga aż po Antarktydę. Ważne jest, żebyście pamiętali, że Ameryka to dwa oddzielne kontynenty połączone Przesmykiem Panamskim. Pomyślcie o tym jak o moście między dwoma lądami.
Granice i Sąsiedzi
Granice kontynentów są ważne. Ameryka Północna graniczy od północy z Oceanem Arktycznym. Od wschodu z Oceanem Atlantyckim. A od zachodu z Oceanem Spokojnym. Ameryka Południowa ma Ocean Atlantycki od wschodu i Ocean Spokojny od zachodu. "Sąsiadami" Ameryki Północnej są Rosja (przez Cieśninę Beringa) i Azja. Ameryka Południowa ma bliżej do Antarktydy.
Ukształtowanie Terenu
Ukształtowanie terenu, to jak wygląda powierzchnia. Mamy góry, niziny, wyżyny. W Ameryce Północnej królują Góry Skaliste. To długi łańcuch górski. Jest też Nizina Centralna, czyli rozległy teren płaski. Pomyślcie o niej jak o ogromnym polu. W Ameryce Południowej mamy Andy. To najdłuższy łańcuch górski na świecie! Jest też Nizina Amazonki, pokryta lasem deszczowym. To największy las deszczowy na Ziemi.
Góry, Niziny, Wyżyny
Pamiętajcie co oznaczają te słowa. Góry to wypiętrzone obszary. Mają strome zbocza i wysokie szczyty. Niziny to tereny płaskie lub lekko pofałdowane. Wyżyny są wzniesione, ale nie tak bardzo jak góry. Są bardziej płaskie niż góry.
Klimat
Klimat to średnia pogoda na danym obszarze. W Ameryce Północnej mamy różne strefy klimatyczne. Od chłodnej Arktyki po ciepłe Florydy. Są tam też klimaty umiarkowane. W Ameryce Południowej też mamy różne klimaty. Od gorącego klimatu równikowego w Amazonii. Po chłodny klimat w Patagonii. Bliskość równika bardzo wpływa na klimat Ameryki Południowej.
Czynniki Kształtujące Klimat
Co wpływa na klimat? Przede wszystkim szerokość geograficzna. Im bliżej równika, tym cieplej. Prądy morskie też mają znaczenie. Ciepłe prądy ocieplają, a zimne ochładzają. Ukształtowanie terenu również. Góry zatrzymują wilgotne powietrze.
Wody
Ważne są rzeki i jeziora. W Ameryce Północnej mamy Wielkie Jeziora. To ogromne zbiorniki wodne. Jest też rzeka Missisipi. To jedna z najdłuższych rzek świata. W Ameryce Południowej mamy Amazonkę. To najdłuższa i najzasobniejsza w wodę rzeka na świecie. Jest też jezioro Titicaca. To najwyżej położone jezioro żeglowne na świecie.
Znaczenie Wód
Wody są bardzo ważne dla ludzi. Są źródłem wody pitnej. Umożliwiają transport. Są wykorzystywane do produkcji energii. Są też ważne dla rolnictwa. Bez wody nie ma życia!
Ludność
Kto mieszka w Ameryce? W Ameryce Północnej dominują biali. Potomkowie Europejczyków. Są też Afroamerykanie. Potomkowie niewolników. No i oczywiście rdzenna ludność. Indianie i Eskimosi. W Ameryce Południowej mieszają się różne grupy etniczne. Biali, Indianie, Metysi (mieszanka białych i Indian). Są też Murzyni i Mulaci (mieszanka białych i Murzynów). Kultura jest bardzo różnorodna.
Gęstość Zaludnienia
Gęstość zaludnienia mówi nam, ile osób mieszka na kilometr kwadratowy. W Ameryce Północnej jest ona średnia. Najwięcej ludzi mieszka w miastach. W Ameryce Południowej też są obszary gęsto zaludnione. Np. wybrzeża. Ale są też obszary słabo zaludnione. Np. Amazonia.
Gospodarka
Co ludzie robią, żeby zarobić na życie? W Ameryce Północnej dominuje przemysł. Produkcja samochodów, elektroniki, maszyn. Ważne jest też rolnictwo. Uprawa zbóż, hodowla zwierząt. W Ameryce Południowej ważny jest eksport surowców. Ropa naftowa, miedź, rudy żelaza. Rozwija się też rolnictwo. Uprawa kawy, bananów, trzciny cukrowej.
Sektory Gospodarki
Gospodarka dzieli się na sektory. Sektor pierwszy to rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo. Sektor drugi to przemysł. Sektor trzeci to usługi. Handel, transport, edukacja, turystyka. Sektor czwarty to informacja i komunikacja.
Podsumowanie
Ameryka Północna i Południowa to dwa różne, ale fascynujące kontynenty. Mają różną historię, klimat, ludność i gospodarkę. Mam nadzieję, że teraz lepiej rozumiecie te regiony. Pamiętajcie, geografia to nie tylko mapy i nazwy. To opowieść o ludziach i ich życiu na Ziemi.
Teraz już wiecie więcej o Ameryce! Powodzenia w dalszej nauce geografii.
