Witajcie drodzy uczniowie klasy 5! Czeka nas powtórka do testu z Unit 6. To świetna okazja, żeby utrwalić wiedzę. Zaczynajmy!
Słownictwo – Jedzenie
W tym rozdziale poznaliśmy nazwy różnych produktów spożywczych. Pamiętacie apple? To oczywiście jabłko. Mamy też banana, czyli banan i orange, czyli pomarańcza.
Oprócz owoców, nauczyliśmy się także nazw warzyw. Carrot to marchewka. Tomato to pomidor. Cucumber to ogórek. Powtórzcie je kilka razy na głos!
Poznaliśmy również nazwy innych produktów. Bread to chleb. Cheese to ser. Milk to mleko. Eggs to jajka. Starajcie się używać tych słów w codziennych sytuacjach.
Gramatyka – Some i Any
Słówka some i any oznaczają "trochę" lub "jakieś". Używamy ich z rzeczownikami policzalnymi w liczbie mnogiej i z rzeczownikami niepoliczalnymi. Jest jednak pewna różnica w ich użyciu.
Używamy some w zdaniach twierdzących. Na przykład: "I have some apples." (Mam trochę jabłek). Używamy go również w pytaniach, gdy oferujemy coś lub prosimy o coś. Na przykład: "Would you like some tea?".
Any używamy w zdaniach przeczących i pytających. Na przykład: "I don't have any bananas." (Nie mam żadnych bananów). Albo: "Do you have any cheese?". Zapamiętajcie tę zasadę!
Spójrzmy na przykłady z różnymi produktami. "There is some milk in the fridge." (W lodówce jest trochę mleka). "Are there any tomatoes in the salad?". (Czy w sałatce są jakieś pomidory?). "I don't have any eggs for breakfast." (Nie mam żadnych jajek na śniadanie).
Gramatyka – How much i How many
Pytania How much i How many służą do pytania o ilość. Jednak używamy ich w różnych sytuacjach. How much używamy z rzeczownikami niepoliczalnymi, a How many z rzeczownikami policzalnymi.
How much używamy pytając o ilość czegoś, czego nie możemy policzyć na sztuki. Na przykład: "How much milk do you want?". (Ile mleka chcesz?). Inne przykłady to water (woda), sugar (cukier), rice (ryż).
How many używamy pytając o ilość rzeczy, które możemy policzyć. Na przykład: "How many apples are there?". (Ile jest jabłek?). Inne przykłady to bananas (banany), oranges (pomarańcze), eggs (jajka).
Spójrzmy na więcej przykładów. "How much juice is left?". (Ile soku zostało?). "How many cookies did you eat?". (Ile ciasteczek zjadłeś?). "How much bread do we need?". (Ile chleba potrzebujemy?).
Słuchanie – Rozpoznawanie produktów
Na teście pojawi się zadanie ze słuchania. Będziecie musieli rozpoznać nazwy produktów spożywczych, które usłyszycie. Starajcie się słuchać uważnie wymowy słów.
Warto posłuchać nagrań z podręcznika lub skorzystać z dostępnych online materiałów. Powtarzajcie słowa po lektorze. Skupcie się na różnicach w wymowie poszczególnych słów.
Spróbujcie również tworzyć własne zdania z usłyszanymi słowami. To pomoże wam lepiej zapamiętać słownictwo. Na przykład: "I want to buy some apples and some bananas."
Czytanie – Rozumienie tekstu
Kolejne zadanie to czytanie ze zrozumieniem. Będziecie musieli przeczytać krótki tekst o jedzeniu i odpowiedzieć na pytania. Ważne jest, aby dokładnie przeczytać tekst i zrozumieć jego treść.
Zwróćcie uwagę na słowa kluczowe w tekście. Szukajcie informacji, które odpowiadają na pytania. Jeśli nie rozumiecie jakiegoś słowa, spróbujcie odgadnąć jego znaczenie z kontekstu.
Po przeczytaniu tekstu, odpowiedzcie na pytania pełnymi zdaniami. Używajcie słownictwa z tekstu. Sprawdźcie, czy wasze odpowiedzi są poprawne gramatycznie.
Pisanie – Krótki tekst o ulubionym jedzeniu
Na koniec czeka was zadanie z pisania. Będziecie musieli napisać krótki tekst o swoim ulubionym jedzeniu. Opiszcie, co lubicie jeść, kiedy to jecie i dlaczego to lubicie.
Użyjcie słownictwa, którego nauczyliście się w tym rozdziale. Napiszcie kilka zdań. Pamiętajcie o poprawnym użyciu gramatyki, w tym some, any, how much i how many.
Przykładowy tekst: "My favourite food is pizza. I usually eat pizza on Fridays with my family. I like pizza because it is very tasty and I can choose different toppings. I like pizza with tomatoes, cheese and mushrooms."
Powodzenia na teście! Pamiętajcie, że powtórzenie materiału to klucz do sukcesu. Jesteście wspaniali i dacie radę!
