Witajcie! Dzisiaj porozmawiamy o bardzo ważnym wydarzeniu z czasów II Wojny Światowej: konferencji w Teheranie.
Konkretnie, skupimy się na decyzjach podjętych przez tak zwaną Wielką Trójkę. Brzmi poważnie, prawda?
Kim była Wielka Trójka?
Wielka Trójka to po prostu potoczne określenie na przywódców trzech największych mocarstw alianckich. Byli to Józef Stalin (Związek Radziecki), Franklin Delano Roosevelt (Stany Zjednoczone) i Winston Churchill (Wielka Brytania).
Wyobraźcie sobie, że jesteście w szkole i trzej najpopularniejsi uczniowie (każdy reprezentujący inną klasę) spotykają się, żeby omówić zasady organizacji szkolnej imprezy. To trochę tak, jak Wielka Trójka omawiająca losy świata podczas wojny.
Czym była Konferencja w Teheranie?
Konferencja w Teheranie odbyła się w listopadzie 1943 roku. Teheran to stolica Iranu. Było to pierwsze spotkanie Roosevelta, Stalina i Churchilla w takim składzie.
Pomyślcie o tym jak o spotkaniu zarządu firmy, ale zamiast zysków firmy, rozmawiano o tym, jak pokonać Nazistowskie Niemcy i jak ułożyć świat po wojnie.
Główne Decyzje Podjęte w Teheranie
Podczas konferencji podjęto kilka kluczowych decyzji. Spójrzmy na nie po kolei.
Otwarcie Drugiego Frontu w Europie
To była chyba najważniejsza decyzja. Stalin bardzo naciskał na otwarcie Drugiego Frontu w Europie Zachodniej. Co to znaczy?
Niemcy w tym czasie walczyły głównie na froncie wschodnim (przeciwko Związkowi Radzieckiemu). Stalin chciał, żeby alianci (USA i Wielka Brytania) zaatakowali Niemcy od zachodu, żeby zmusić ich do walki na dwóch frontach. To osłabiłoby Niemcy i ułatwiło Związkowi Radzieckiemu walkę.
Alianci obiecali, że otworzą Drugi Front (czyli dokonają inwazji na Francję, okupowaną przez Niemcy) w maju 1944 roku. Ostatecznie, operacja pod kryptonimem "Overlord", czyli inwazja na Normandię, rozpoczęła się w czerwcu 1944 roku.
Wyobraźcie sobie grę w piłkę nożną. Jedna drużyna (Niemcy) jest przytłoczona przez atak jednego zespołu (ZSRR). Otwarcie Drugiego Frontu to jak wejście na boisko drugiej drużyny (USA i Wielka Brytania), która atakuje Niemcy z drugiej strony.
Podział Powojennych Niemiec
Ustalono, że po wojnie Niemcy zostaną podzielone na strefy okupacyjne. To znaczy, że różne państwa alianckie (USA, Wielka Brytania, Związek Radziecki i Francja) będą kontrolować różne części Niemiec.
Celem tego było zapobieżenie odrodzeniu się potęgi niemieckiej i zapewnienie, że Niemcy nigdy więcej nie rozpętają wojny.
Pomyślcie o tym jak o pokrojeniu tortu. Każdy dostaje kawałek i pilnuje, żeby nikt nie zjadł za dużo i nie urósł zbytnio w siłę.
Przyszłość Polski
Kwestia przyszłych granic Polski również była omawiana. Ustalono, że Polska ma otrzymać rekompensatę terytorialną na zachodzie (kosztem Niemiec) za straty poniesione na wschodzie (na rzecz Związku Radzieckiego). Mówiąc prościej, Polska miała się przesunąć na zachód.
To była bardzo delikatna sprawa, bo Polska była okupowana przez Niemcy i Związek Radziecki. Polski rząd na uchodźstwie (w Londynie) nie miał bezpośredniego wpływu na te decyzje.
Wyobraźcie sobie, że ktoś ukradł Wam rower (wschodnie tereny Polski). W zamian dostajecie inny rower (zachodnie tereny Niemiec), ale niekoniecznie taki sam, jak ten, który straciliście.
Udział Związku Radzieckiego w Wojnie z Japonią
Roosevelt bardzo chciał, żeby Związek Radziecki przystąpił do wojny z Japonią po pokonaniu Niemiec. Stalin zgodził się, obiecując, że trzy miesiące po kapitulacji Niemiec, Związek Radziecki wypowie wojnę Japonii.
Było to ważne, ponieważ Stany Zjednoczone toczyły ciężkie walki z Japonią na Pacyfiku. Pomoc Związku Radzieckiego miała przyspieszyć zakończenie wojny.
Pomyślcie o tym jak o wezwaniu posiłków do walki z silnym przeciwnikiem. Im więcej osób walczy, tym większe szanse na zwycięstwo.
Znaczenie Konferencji w Teheranie
Konferencja w Teheranie miała ogromne znaczenie. To tam Wielka Trójka po raz pierwszy spotkała się i ustaliła wspólne cele strategiczne. Ustalenia z Teheranu wpłynęły na przebieg wojny i na kształt powojennego świata.
To trochę tak, jakby kapitanowie trzech różnych okrętów spotkali się na morzu i ustalili, jak wspólnie popłynąć do celu i podzielić się łupami.
Oczywiście, po wojnie relacje między aliantami zaczęły się pogarszać, co doprowadziło do Zimnej Wojny. Ale to już zupełnie inna historia...
Mam nadzieję, że teraz lepiej rozumiecie decyzje podjęte podczas konferencji w Teheranie. To był ważny krok w drodze do pokonania Nazistowskich Niemiec i ukształtowania powojennego świata.

