Częste oddawanie moczu u dzieci w wieku szkolnym to temat, który może budzić niepokój. Ale spokojnie! Zrozumienie przyczyn i sposobów radzenia sobie z nim może być prostsze niż myślisz.
Co to właściwie znaczy "często"?
Ilość wizyt w toalecie jest różna dla każdego dziecka. Zależy od wieku, diety i nawyków picia. Wyobraź sobie nerkę jak mały filtr. Pracuje bez przerwy, oczyszczając krew i produkując mocz.
Średnio, dziecko w wieku szkolnym oddaje mocz 4-7 razy dziennie. Jeśli Twoje dziecko biega do toalety znacznie częściej, warto przyjrzeć się sprawie bliżej.
Kiedy powinniśmy się martwić?
Zastanów się, czy Twoje dziecko skarży się na ból podczas oddawania moczu. A może ma gorączkę? Albo zauważyłeś krew w moczu? To są sygnały alarmowe! Wyobraź sobie, że to czerwone lampki ostrzegawcze na desce rozdzielczej samochodu – trzeba reagować!
Również nagłe moczenie się w nocy (enureza nocna), jeśli wcześniej tego nie było, powinno zwrócić Twoją uwagę. To tak, jakby alarm w domu włączył się bez powodu. Trzeba sprawdzić, co się dzieje!
Możliwe przyczyny częstego oddawania moczu
Przyczyn może być wiele. Niektóre są proste do rozwiązania, inne wymagają interwencji lekarza.
Zwykłe nawyki
Twoje dziecko pije bardzo dużo? Soków, herbaty, napojów gazowanych? Pomyśl o tym jak o napełnianiu balonu wodą – im więcej wlejesz, tym szybciej pęknie... przepraszam, będziesz musiał go wylać. Mocz, oczywiście.
Niektóre dzieci piją "na zapas" przed lekcjami lub po nich. To tak jak tankowanie samochodu do pełna, nawet jeśli zbiornik nie jest pusty.
Infekcje dróg moczowych (ZUM)
To jedna z najczęstszych przyczyn. Wyobraź sobie, że do rury, którą płynie woda (czyli do dróg moczowych), wpadły zanieczyszczenia (bakterie). Powoduje to stan zapalny i ból. Organizm chce się ich pozbyć, więc częściej oddaje mocz.
Objawy ZUM to pieczenie, ból i częste oddawanie moczu, często małymi ilościami. Czasami pojawia się gorączka. Diagnozę potwierdza badanie moczu.
Cukrzyca
Choć rzadziej, częste oddawanie moczu może być objawem cukrzycy. W cukrzycy organizm ma problem z przetwarzaniem cukru (glukozy). Nadmiar glukozy trafia do moczu. A tam, gdzie idzie glukoza, tam podąża woda. Stąd częste oddawanie moczu.
Wyobraź sobie, że glukoza to magnes, a woda to kawałki metalu. Magnes przyciąga kawałki metalu, a glukoza – wodę.
Zaparcia
Zdziwiony? Tak, zaparcia mogą wpływać na częstotliwość oddawania moczu! Pełne jelito grube naciska na pęcherz moczowy. Wyobraź sobie, że masz balon (pęcherz moczowy) ściśnięty przez wielką piłkę (jelito grube). Balon będzie chciał się opróżnić częściej, prawda?
Stres
Stres potrafi wiele namieszać w organizmie. Wyobraź sobie, że jesteś bardzo zdenerwowany przed sprawdzianem. Twój organizm reaguje, a jednym z objawów może być częstsza potrzeba oddawania moczu.
Nadreaktywny pęcherz
Pęcherz działa trochę jak balon. Zwykle, kiedy jest pełny do pewnego stopnia, wysyła sygnał do mózgu, że trzeba iść do toalety. W przypadku nadreaktywnego pęcherza, sygnał ten wysyłany jest za wcześnie, nawet gdy pęcherz nie jest bardzo pełny. To jakby alarm w samochodzie włączał się za każdym razem, gdy lekko zawieje wiatr.
Co robić?
Po pierwsze, obserwuj swoje dziecko. Zwróć uwagę na ilość płynów, które pije, i częstotliwość wizyt w toalecie.
Po drugie, porozmawiaj z dzieckiem. Czy odczuwa ból? Czy się denerwuje?
Po trzecie, skonsultuj się z lekarzem. Szczególnie jeśli podejrzewasz infekcję, cukrzycę lub inne problemy. Lekarz zleci odpowiednie badania (np. badanie moczu) i postawi diagnozę.
Po czwarte, dbaj o regularne wypróżnienia. Dieta bogata w błonnik i odpowiednia ilość płynów pomogą uniknąć zaparć.
Pamiętaj! Wizyta u lekarza to najlepszy sposób, aby rozwiać wątpliwości i upewnić się, że Twoje dziecko jest zdrowe.
Częste oddawanie moczu u dzieci to problem, który można rozwiązać. Dzięki odpowiedniej wiedzy i działaniom możesz pomóc swojemu dziecku cieszyć się spokojem i komfortem.

