hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Czesci Zdania Sprawdzian Klasa 5 Nowa Era

Czesci Zdania Sprawdzian Klasa 5 Nowa Era

Hej uczniowie klasy 5! Przygotowujecie się do sprawdzianu z części zdania z Nowej Ery? Super! Spróbujemy to zrozumieć razem, tak, żeby było to jasne jak słońce na wakacjach. Wyobraźcie sobie, że zdanie to przepis na pyszne danie. Każdy składnik (część zdania) ma swoje zadanie.

Podmiot – Kto Wykonuje Akcję?

Podmiot to najważniejsza osoba lub rzecz w zdaniu. To on/ona/ono coś robi. Pomyślcie o nim jak o kucharzu w naszej restauracji ze zdaniami. Kto gotuje zupę? To jest Twój podmiot!

Przykład: Pies biega po parku.

Kto biega? Pies! Zaznacz go sobie na zielono w zeszycie. Możecie narysować pieska obok.

Podmiot może być rzeczownikiem (pies, mama, szkoła), zaimkiem (on, ona, my) lub liczebnikiem (pięcioro dzieci). Wyobraźcie sobie, że to różne rodzaje kucharzy: kucharz od zup, kucharz od ciast, kucharz od mięs.

Czasem podmiot jest domyślny. Oznacza to, że go nie widzimy, ale wiemy, że tam jest. Na przykład: "Idę do kina." Kto idzie? Ja! Czyli podmiot "ja" jest ukryty, ale wiemy, że tam jest.

Orzeczenie – Co się Dzieje?

Orzeczenie mówi nam, co robi podmiot. To akcja, czynność. W naszej restauracji to gotowanie, krojenie, mieszanie.

Przykład: Pies biega po parku.

Co robi pies? Biega! Zaznacz to na czerwono. Możecie narysować strzałkę pokazującą ruch.

Orzeczenie najczęściej jest czasownikiem. Może być w różnych czasach: przeszłym, teraźniejszym, przyszłym. Wyobraźcie sobie, że to różne prędkości gotowania: gotowanie szybko, gotowanie wolno, gotowanie za godzinę.

Przykład: Będę czytał książkę. (czas przyszły)

Przydawka – Jaki/Czyj Jest Podmiot?

Przydawka opisuje podmiot. Mówi nam, jaki on jest. To jak przyprawy w naszym daniu – dodają smaku i szczegółów. Opisują wygląd, cechy.

Przykład: Duży pies biega po parku.

Jaki pies? Duży! Zaznacz to na niebiesko. Możecie narysować dużego psa.

Przydawka może być przymiotnikiem (duży, mały, zielony), zaimkiem (mój, twój, jego) lub liczebnikiem (pięć psów). Pomyślcie o tym jak o różnych smakach przypraw: słodka, ostra, kwaśna.

Dopełnienie – Kogo/Co Dotyczy Akcja?

Dopełnienie mówi nam, na kogo lub na co wpływa akcja wykonywana przez podmiot. To jak talerz, na którym podajemy gotowe danie.

Przykład: Pies je kość.

Co je pies? Kość! Zaznacz to na żółto. Możecie narysować kość.

Dopełnienie najczęściej jest rzeczownikiem lub zaimkiem. Odpowiada na pytania przypadków zależnych (kogo? czego? komu? czemu? kogo? co? kim? czym?).

Okolicznik – Gdzie? Kiedy? Jak? Dlaczego?

Okolicznik mówi nam, gdzie, kiedy, jak i dlaczego coś się dzieje. To dekoracja restauracji – tworzy klimat i dodaje informacji.

Przykład: Pies biega po parku szybko.

Jak biega pies? Szybko! Zaznacz to na fioletowo. Możecie narysować błyskawicę.

Okolicznik może być przysłówkiem (szybko, wolno, dobrze), wyrażeniem przyimkowym (po parku, do domu) lub rzeczownikiem w odpowiednim przypadku. Pomyślcie o tym jak o różnych elementach dekoracji: kwiaty, świece, muzyka.

Rodzaje Okoliczników

  • Okolicznik miejsca: W parku, w domu. (Gdzie?)
  • Okolicznik czasu: Wczoraj, rano. (Kiedy?)
  • Okolicznik sposobu: Szybko, wolno. (Jak?)
  • Okolicznik przyczyny: Z powodu choroby. (Dlaczego?)
  • Okolicznik celu: Aby odpocząć. (Po co?)
  • Okolicznik warunku: W razie potrzeby. (Pod jakim warunkiem?)
  • Okolicznik przyzwolenia: Mimo deszczu. (Pomimo czego?)

Pamiętajcie! Kluczem jest zadawanie pytań. Pytajcie o podmiot, o to, co robi, jaki jest, na kogo/co to wpływa, gdzie, kiedy i jak to się dzieje.

Powodzenia na sprawdzianie! Potrenujcie na kilku zdaniach, zaznaczajcie kolorami, rysujcie obrazki – i będzie dobrze! Traktujcie to jak zabawę w odkrywanie tajemnic języka polskiego.

I pamiętajcie, podmiot (kto?), orzeczenie (co robi?), przydawka (jaki?), dopełnienie (kogo/co?) i okolicznik (gdzie? kiedy? jak? dlaczego?) to super zespół, który razem tworzy piękne i zrozumiałe zdania!

Możecie stworzyć swoje własne "zdaniowe restauracje" i układać przepisy (zdania) z różnymi składnikami (częściami zdania). Im więcej praktyki, tym łatwiej będzie wam rozpoznawać części zdania na sprawdzianie. Dacie radę!

BLOG EDUKACYJNY DLA DZIECI: części zdania Czesci Zdania Sprawdzian Klasa 5 Nowa Era
Historia Klasa 4 Sprawdziany Nowa Era Pdf
Salatka Z Tortellini Z Ogorkiem I Papryka