Witajcie, drodzy uczniowie klasy 6! Zaraz czeka Was sprawdzian z języka polskiego. Nie martwcie się! Ten przewodnik pomoże Wam się przygotować.
Gramatyka
Rzeczownik
Rzeczownik to część mowy, która nazywa osoby, zwierzęta, rzeczy i zjawiska. Pamiętajcie o rodzajach rzeczowników: męskim, żeńskim i nijakim. Przykład: pies (rodzaj męski), książka (rodzaj żeński), okno (rodzaj nijaki).
Liczba pojedyncza i mnoga. Kot to liczba pojedyncza. Koty to liczba mnoga.
Przypadki: mianownik, dopełniacz, celownik, biernik, narzędnik, miejscownik, wołacz. Musicie znać ich nazwy i odpowiadające im pytania. Powtórzcie odmianę rzeczowników przez przypadki. Ćwiczcie!
Czasownik
Czasownik to część mowy, która nazywa czynności lub stany. Osoby: ja, ty, on/ona/ono, my, wy, oni/one. Czasy: przeszły, teraźniejszy, przyszły.
Pamiętajcie o formach osobowych czasownika. Odmieniajcie czasowniki przez osoby i czasy. Przykład: iść – ja idę, ty idziesz, on idzie, my idziemy, wy idziecie, oni idą.
Bezokolicznik to podstawowa forma czasownika. Na przykład: czytać, pisać, mówić.
Przymiotnik
Przymiotnik określa cechy rzeczownika. Odpowiada na pytania: jaki? jaka? jakie? Przymiotniki odmieniają się przez przypadki, liczby i rodzaje. Muszą zgadzać się z rzeczownikiem, który określają. Na przykład: wysoki dom, wysoka wieża, wysokie drzewo.
Stopniowanie przymiotników: równy, wyższy, najwyższy. Na przykład: mądry, mądrzejszy, najmądrzejszy.
Zaimek
Zaimek zastępuje rzeczownik, przymiotnik lub przysłówek. Na przykład: ja, ty, on, ona, ono, mój, twój, ten, tamten.
Rozróżniajcie zaimki osobowe (ja, ty, on, ona, ono, my, wy, oni, one) i zaimki dzierżawcze (mój, twój, jego, jej, nasz, wasz, ich).
Przysłówek
Przysłówek określa czasownik. Odpowiada na pytania: jak? gdzie? kiedy? Na przykład: szybko biegać, blisko siedzieć, wczoraj wrócić.
Stopniowanie przysłówków: równy, wyższy, najwyższy. Na przykład: cicho, ciszej, najciszej.
Ortografia
Pamiętajcie o zasadach pisowni rz i ż, u i ó, ch i h. Wyjątki! Uczcie się ich na pamięć.
Pisownia nie z różnymi częściami mowy. Nie z czasownikami piszemy oddzielnie (np. nie idę). Z rzeczownikami, przymiotnikami i przysłówkami piszemy łącznie (np. nieszczęście, niedobry, niedaleko).
Piszemy ą i ę. Zwracajcie uwagę na końcówki czasowników i rzeczowników.
Duża litera na początku zdania i w nazwach własnych (imiona, nazwiska, nazwy geograficzne).
Składnia
Zdanie pojedyncze zawiera jedno orzeczenie. Zdanie złożone zawiera więcej niż jedno orzeczenie.
Podmiot i orzeczenie to najważniejsze części zdania. Podmiot – kto lub co wykonuje czynność. Orzeczenie – co robi podmiot.
Przydawka, dopełnienie i okolicznik to określenia w zdaniu. Przydawka określa rzeczownik, dopełnienie – czasownik, a okolicznik – okoliczności czynności.
Czytanie ze zrozumieniem
Czytajcie uważnie polecenia! Zanim odpowiecie na pytania, przeczytajcie tekst kilka razy.
Szukajcie odpowiedzi w tekście. Nie wymyślajcie ich! Zwracajcie uwagę na słowa kluczowe.
Wyciągajcie wnioski z tekstu. Zastanówcie się, co autor chciał przekazać.
Pisanie
Opowiadanie: pamiętajcie o wstępie, rozwinięciu i zakończeniu. Zachowajcie chronologię wydarzeń. Używajcie ciekawych opisów i dialogów.
Opis: opisujcie szczegółowo wygląd postaci, przedmiotu lub miejsca. Używajcie przymiotników i porównań.
List: pamiętajcie o zwrocie grzecznościowym na początku i na końcu listu. Dostosujcie język do odbiorcy.
Dbajcie o poprawność językową! Unikajcie błędów ortograficznych i gramatycznych.
Słownictwo
Powtarzajcie słownictwo! Uczcie się nowych słów i ich znaczeń. Korzystajcie ze słownika.
Zwracajcie uwagę na synonimy i antonimy. Synonimy to słowa o podobnym znaczeniu (np. ładny i piękny). Antonimy to słowa o przeciwnym znaczeniu (np. duży i mały).
Powodzenia!
Pamiętajcie, że najważniejsze to spokój i koncentracja. Przeczytajcie uważnie każde pytanie i odpowiedzcie na nie najlepiej, jak potraficie. Jesteście wspaniali i na pewno dacie radę!
Podsumowanie
Gramatyka: Rzeczownik, czasownik, przymiotnik, zaimek, przysłówek. Odmiana przez przypadki, osoby, czasy, liczby, rodzaje. Ortografia: Zasady pisowni rz/ż, u/ó, ch/h, pisownia nie. Składnia: Zdanie pojedyncze i złożone, podmiot, orzeczenie, przydawka, dopełnienie, okolicznik. Czytanie ze zrozumieniem: Uważne czytanie, szukanie odpowiedzi w tekście, wyciąganie wniosków. Pisanie: Opowiadanie, opis, list. Słownictwo: Synonimy, antonimy. Powtórzcie wszystkie zagadnienia! Jesteście świetnie przygotowani!

