Egzamin ósmoklasisty z matematyki zbliża się wielkimi krokami! Warto zatem przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia. Skupmy się na tym, co koniecznie trzeba powtórzyć, by dobrze wypaść na egzaminie. Przygotujmy się solidnie!
Liczby i działania
Zacznijmy od podstaw. Musimy biegle operować na liczbach. Dotyczy to zarówno liczb naturalnych, całkowitych, jak i wymiernych oraz niewymiernych. Pamiętajmy o kolejności wykonywania działań: nawiasy, potęgowanie/pierwiastkowanie, mnożenie/dzielenie, dodawanie/odejmowanie. To klucz do sukcesu!
Sprawnie powinniśmy wykonywać działania pisemne. Dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie pisemne to umiejętności niezbędne. Nie zapomnijmy o działaniach na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Zamiana ułamków, sprowadzanie do wspólnego mianownika – to wszystko musi być opanowane.
Potęgi i pierwiastki to kolejny ważny temat. Definicja potęgi o wykładniku naturalnym i całkowitym. Działania na potęgach: mnożenie, dzielenie potęg o tej samej podstawie, potęgowanie potęgi. Pierwiastki kwadratowe i sześcienne. Upraszczanie wyrażeń z pierwiastkami.
Przykłady
Przykład kolejności działań: 2 + 3 * 4 = 2 + 12 = 14. Przykład działań na ułamkach: 1/2 + 1/3 = 3/6 + 2/6 = 5/6. Przykład potęgi: 23 = 2 * 2 * 2 = 8. Przykład pierwiastka: √9 = 3.
Wyrażenia algebraiczne
Wyrażenia algebraiczne to połączenie liczb i liter. Umiejętność upraszczania wyrażeń algebraicznych jest bardzo ważna. Redukcja wyrazów podobnych, wyłączanie wspólnego czynnika przed nawias. Trzeba to dobrze przećwiczyć!
Wzory skróconego mnożenia również są istotne. (a + b)2 = a2 + 2ab + b2. (a - b)2 = a2 - 2ab + b2. (a + b)(a - b) = a2 - b2. Zapamiętanie i umiejętność stosowania tych wzorów bardzo ułatwia rozwiązywanie zadań.
Rozwiązywanie równań i nierówności to kolejny ważny aspekt. Równania liniowe z jedną niewiadomą. Rozwiązywanie równań z nawiasami i ułamkami. Nierówności liniowe z jedną niewiadomą. Przedziały liczbowe. Przedstawianie rozwiązań na osi liczbowej.
Przykłady
Przykład redukcji wyrazów podobnych: 2x + 3y - x + y = x + 4y. Przykład wzoru skróconego mnożenia: (x + 2)2 = x2 + 4x + 4. Przykład równania: 2x + 4 = 10 => 2x = 6 => x = 3.
Geometria
Geometria to duża część egzaminu. Trzeba znać własności figur geometrycznych. Trójkąty (równoboczny, równoramienny, prostokątny). Kwadrat, prostokąt, romb, równoległobok, trapez. Koło i okrąg.
Obliczanie pól i obwodów to podstawa. Pola trójkątów, czworokątów i kół. Obwody trójkątów, czworokątów i okręgów. Twierdzenie Pitagorasa i jego zastosowania. To wszystko trzeba mieć w małym palcu!
Geometria przestrzenna również jest ważna. Graniastosłupy i ostrosłupy. Obliczanie objętości i pól powierzchni. Walec, stożek i kula. Znajomość wzorów na objętość i pole powierzchni tych brył jest niezbędna.
Przykłady
Pole kwadratu o boku a: P = a2. Obwód okręgu o promieniu r: O = 2πr. Objętość sześcianu o boku a: V = a3. Twierdzenie Pitagorasa: a2 + b2 = c2 (w trójkącie prostokątnym).
Zadania tekstowe
Zadania tekstowe często sprawiają trudności. Kluczem do sukcesu jest uważne czytanie i zrozumienie treści zadania. Ważne jest także umiejętne przekształcanie informacji z zadania na równania lub nierówności. Spróbujmy to opanować!
Analiza treści zadania to podstawa. Zidentyfikujmy niewiadome i dane. Zapiszmy równanie lub nierówność. Rozwiążmy równanie lub nierówność. Sprawdźmy, czy rozwiązanie ma sens w kontekście zadania. Sformułujmy odpowiedź.
Różne typy zadań tekstowych. Zadania na procenty, proporcje, prędkość, drogę i czas. Zadania związane z wiekiem. Zadania geometryczne. Im więcej zadań rozwiążemy, tym lepiej przygotujemy się do egzaminu. Pamiętajmy o tym!
Przykłady
Przykład zadania na procenty: Cena towaru wzrosła o 10%. Jeśli nowa cena wynosi 110 zł, to ile wynosiła cena początkowa? Odpowiedź: 100 zł. Przykład zadania na prędkość, drogę i czas: Samochód jechał z prędkością 60 km/h przez 2 godziny. Jaką drogę pokonał? Odpowiedź: 120 km.
Statystyka i prawdopodobieństwo
Podstawy statystyki i prawdopodobieństwa też warto powtórzyć. Obliczanie średniej arytmetycznej, mediany i dominanty. Odczytywanie danych z diagramów i tabel. To umiejętności bardzo przydatne.
Pojęcie prawdopodobieństwa. Obliczanie prawdopodobieństwa prostych zdarzeń. Rzut monetą, rzut kostką. Losowanie kul z urny. Ważne, by rozumieć, czym jest prawdopodobieństwo i jak je obliczać. Pamiętajmy o tym!
Diagramy i wykresy. Diagramy słupkowe, kołowe i liniowe. Umiejętność interpretacji danych przedstawionych na diagramach i wykresach. Wyciąganie wniosków na podstawie danych.
Przykłady
Średnia arytmetyczna liczb 2, 4, 6: (2 + 4 + 6) / 3 = 4. Prawdopodobieństwo wyrzucenia orła przy rzucie monetą: 1/2. Interpretacja diagramu: Na diagramie widzimy, że najwięcej osób lubi kolor niebieski.
Pamiętaj, regularne powtarzanie i rozwiązywanie zadań to klucz do sukcesu na egzaminie ósmoklasisty z matematyki! Powodzenia!

