Witajcie czwartoklasiści! Gotowi na podróż po Unit 4 z Brainy? Zaczynamy!
Czasowniki modalne: Potrafię, mogę, powinienem
Wyobraźcie sobie, że macie supermoce. Czasowniki modalne to jak Wasze umiejętności superbohaterów!
Can – potrafię
Can oznacza, że coś umiecie robić. Na przykład: I can fly (Potrafię latać!). Albo: She can swim (Ona potrafi pływać). Pomyślcie o sobie. Co potraficie robić?
Wyobraźcie sobie rysunek superbohatera z napisem "CAN" na piersi. Obok narysujcie to, co on potrafi robić. Na przykład, jeśli umie latać, narysujcie go w locie!
Must – muszę
Must to jak rozkaz od super-szefa! Musisz coś zrobić, to bardzo ważne. Na przykład: You must do your homework (Musisz odrobić zadanie domowe!).
Pomyślcie o czerwonym znaku drogowym z napisem "MUST". Jest czerwony, bo to ważne i trzeba go przestrzegać! Narysujcie taki znak z zadaniem, które musicie wykonać.
Should – powinienem
Should to rada od mądrego przyjaciela. Powinieneś coś zrobić, to dobra rada. Na przykład: You should eat vegetables (Powinieneś jeść warzywa!).
Wyobraźcie sobie zieloną strzałkę z napisem "SHOULD". Pokazuje dobry kierunek. Narysujcie strzałkę wskazującą na talerz pełen warzyw!
Użycie a, an, the
To jak wybór odpowiedniego klucza do drzwi. Każdy pasuje do innych drzwi!
A/An – ogólny przedmiot
A używamy przed słowami zaczynającymi się od spółgłoski. Na przykład: a cat (kot). An używamy przed słowami zaczynającymi się od samogłoski. Na przykład: an apple (jabłko).
Pomyślcie o dwóch koszach. Jeden z literką "A", a drugi z literką "AN". Wrzućcie obrazki przedmiotów do odpowiednich koszy. "A cat" do kosza z "A", "an apple" do kosza z "AN".
The – konkretny przedmiot
The używamy, gdy mówimy o czymś konkretnym, co już znamy. Na przykład: The cat is black (Ten kot jest czarny - wiemy, o którego kota chodzi).
Wyobraźcie sobie reflektor, który świeci na *jednego* konkretnego kota. To jest "THE" kot! Narysujcie kota w świetle reflektora.
Przeczenia: Don't i Doesn't
To jak włącznik "nie" w zdaniu. Mówimy, że coś *nie* jest prawdą.
Don't – dla I, you, we, they
Don't używamy z osobami I, you, we, they. Na przykład: I don't like spiders (Nie lubię pająków).
Narysujcie cztery postacie: chłopca (I), dziewczynkę (you), grupę dzieci (we), i grupę zwierząt (they). Nad każdą narysujcie znak "DON'T" i obrazek czegoś, czego *nie* lubią.
Doesn't – dla he, she, it
Doesn't używamy z osobami he, she, it. Na przykład: He doesn't play football (On nie gra w piłkę nożną).
Narysujcie trzy postacie: chłopca (he), dziewczynkę (she), i robota (it). Nad każdą narysujcie znak "DOESN'T" i obrazek czegoś, czego *nie* robią.
Ćwiczenia praktyczne
Czas na zabawę! Użyjmy tych nowych umiejętności.
Zadanie 1: Superbohaterowie
Narysujcie swojego superbohatera. Napiszcie trzy zdania, używając "can" i "can't", opisujące jego umiejętności. Na przykład: He can fly. He can't sing.
Zadanie 2: Znaki drogowe
Narysujcie trzy znaki drogowe z "must" i "should". Opiszcie, co oznaczają. Na przykład: You must stop at the red light. You should wear a helmet when cycling.
Zadanie 3: Koszyk słów
Napiszcie dziesięć słów. Użyjcie "a", "an" lub "the" przed nimi. Narysujcie obrazek każdego słowa. Na przykład: a book, an elephant, the sun.
Zadanie 4: Przeczenia
Napiszcie pięć zdań o sobie i swoich przyjaciołach, używając "don't" i "doesn't". Narysujcie obrazki, które to ilustrują. Na przykład: I don't eat fish. My friend doesn't like broccoli.
Gratulacje! Przeszliście przez Unit 4 jak prawdziwi mistrzowie. Pamiętajcie, wizualizacje pomagają zapamiętać! Powodzenia!

