hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Bezokolicznik Z Zu I Bez Zu Cwiczenia

Bezokolicznik Z Zu I Bez Zu Cwiczenia

Zajmiemy się teraz bezokolicznikiem z "być" oraz bezokolicznikiem z "żeby" i "z". To ważne elementy gramatyki polskiej, które często sprawiają trudności. Przeanalizujemy je krok po kroku, żeby wszystko stało się jasne.

Bezokolicznik

Czym właściwie jest bezokolicznik? To forma czasownika, która nie określa osoby, liczby ani czasu. Odpowiada na pytanie "co robić?".

Przykłady: czytać, pisać, biegać, myśleć, gotować. To podstawowa forma czasownika, z której tworzymy inne formy gramatyczne.

W zdaniach bezokolicznik często pełni rolę podmiotu, dopełnienia lub orzecznika. Na przykład: Czytanie książek jest przyjemne. Lubię tańczyć. Jego marzeniem jest podróżować po świecie.

Bezokolicznik z "być"

Konstrukcja z "być" i bezokolicznikiem wyraża konieczność lub obowiązek. Tworzymy ją poprzez połączenie słowa "być" w odpowiedniej formie z bezokolicznikiem.

Przykłady: Muszę to zrobić. To można wyrazić: Jest to do zrobienia. Inny przykład: Trzeba posprzątać. To można wyrazić: Jest do posprzątania.

Forma "być" odmienia się normalnie, w zależności od osoby i liczby. Na przykład: Jestem do dyspozycji, Jesteś do pouczenia, On jest do pochwalenia, Jesteśmy do przeproszenia, Jesteście do wybaczenia, Oni są do ukarania.

Ważne! Zwróć uwagę na rodzaj gramatyczny, który musi być zgodny z podmiotem. Książka jest do przeczytania (rodzaj żeński). Zadanie jest do wykonania (rodzaj nijaki). Dom jest do sprzedania (rodzaj męski).

Bezokolicznik z "żeby"

Słowo "żeby" wprowadza zdanie podrzędne celowe. Określa, w jakim celu coś robimy. Po "żeby" zawsze występuje czasownik w formie osobowej.

Przykład: Uczę się polskiego, żeby móc rozmawiać z Polakami. Inny przykład: Trenuję ciężko, żeby wygrać zawody. Chodzę na spacery, żeby poprawić swoje zdrowie.

Konstrukcja z "żeby" wyraża więc intencję, cel działania. Bez "żeby" zdanie straciłoby swój sens, jeżeli chcemy wyrazić właśnie cel.

Użycie "z" z bezokolicznikiem

Przyimek "z" z bezokolicznikiem jest używany w kilku kontekstach, ale najczęściej oznacza pochodzenie, przyczynę lub środek.

Przykłady: Umarł z głodu. (Przyczyna). Zyskał sławę z występowania w telewizji. (Przyczyna). Z trudem nauczył się mówić po polsku (Środek).

Można również użyć "z" w kontekście czynności wykonywanej za pomocą czegoś. Na przykład: Pisała list z uśmiechem. Zjadł z apetytem.

Często "z" z bezokolicznikiem występuje po niektórych czasownikach i wyrażeniach, np. walczyć z, mieć problem z, trudność z. Walczę z lenistwem. Mam problem z zrozumieniem tego zadania. Miał trudności z nauczeniem się nowego języka.

Ćwiczenia

Teraz czas na ćwiczenia! Spróbuj przekształcić zdania, używając konstrukcji z "być" i bezokolicznikiem. Na przykład: Musimy posprzątać pokój -> Pokój jest do posprzątania.

Spróbuj również uzupełnić zdania, używając "żeby". Na przykład: Uczę się gramatyki,... (żeby lepiej pisać). Biegam,... (żeby poprawić kondycję).

Na koniec, stwórz zdania, używając "z" z bezokolicznikiem. Na przykład: Cierpiał... (z braku snu). Zyskał popularność... (z prowadzenia kanału na YouTube).

Pamiętaj, praktyka czyni mistrza! Im więcej będziesz ćwiczyć, tym lepiej zrozumiesz te konstrukcje i będziesz mógł swobodnie się nimi posługiwać.

Pamiętaj aby uczyć się regularnie i nie poddawać się. Gramatyka języka polskiego może być trudna, ale z pewnością można ją opanować.

Powodzenia w dalszej nauce!

Ćwiczenie zwrotów Bezokolicznik z zu i bez zu - Połącz w pary Bezokolicznik Z Zu I Bez Zu Cwiczenia
Salatka Z Chinskiego Makaronu Przepis
Przeszlosc Geologiczna Polski Klasa 7