free web page counters

Margaret Wiegel | Wiarygodne źródła i jak je rozpoznać

Zaznacz Dwie Funkcje Których Nie Pełni Cytoszkielet

Na podstawie Twojego wyszukiwania Zaznacz Dwie Funkcje Których Nie Pełni Cytoszkielet, te kroki mogą pomóc w odpowiedzi na Twoje pytanie. Tutaj, w Margaret Wiegel, zobaczysz sekcję przypisów do odniesień i dalszej lektury. W tym artykule omówimy przewodnik Zaznacz Dwie Funkcje Których Nie Pełni Cytoszkielet krok po kroku, który możesz wykonać, aby wskazać konkretne informacje.

Zaznacz dwie funkcje, których nie pełni cytoszkielet. Wspomaga utrzymanie właściwego kształtu komórki. Zapewnia komórce wytrzymałość mechaniczną. Wchodzi w skład rybosomów.

Zaznacz Dwie Funkcje Których Nie Pełni Cytoszkielet wyjaśnienie wideo

Glikokaliks komórkowy to warstwa molekuł szczelnie otaczająca zewnętrzną powierzchnię komórki. Ze względu na swoją szczególną strukturę, glikokaliks porównywany jest do splątanej szczotki lub sieci, zbudowanej głównie z proteoglikanów, glikoprotein i glikolipidów, do których, w zależności od rodzaju i funkcji jaką pełni komórka, dołączane są odpowiednie reszty cukrowe oraz białka. Warstwa glikokaliksu pełni istonż rolę w funkcjonowaniu komórek. Jest jak straż graniczna kontrolująca przepływ jonów i molekuł, zabezpieczająca przed inwazją „obcych” komórek, przekazująca informację z otoczenia komórki do jej wnętrza. Co więcej, glikokaliks może kontrolować oddziaływanie komórki z wirusami, a tym samym wpływać na przebieg infekcji wirusowej. Niniejszy wykład będzie poświęcony zagadnieniom związanym z glikokaliksem komórek śródbłonka, czyli komórek wyścielających naczynia krwionośne. Dla tych komórek warstwa glikokaliksu ma fundamentalny wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie, a tym samym na funkcjonowanie układu naczyniowego. Do zagadnienia glikokaliksu podejdę jako biofizyk. Pokażę, jak stosując podstawowe narzędzie nanotechnologii – mikroskop sił atomowych, możemy badać właściwości glikokaliksu takie jak sprężystość, długość oraz gęstość upakowania włókien glikokaliksu na powierzchni komórki. Na podstawie prowadzonych badań, opiszę zmiany warstwy glikokaliksu w trakcie rozwoju cukrzycy, skupiając się na korelacji tych zmian z rozwojem chorób naczyniowych jak i wzrostem podatności na proces metastazy (przerzutowania nowotworów). Na koniec skupię się na roli glikokaliksu w regulacji oddziaływania białka szczytowego (tzw. białko S) wirusa SARS-CoV-2 z komórkami śródbłonka. Wykład został przeprowadzony przez dr hab. Martę Targosz-Korecką z Zakładu Nanostruktur i Nanotechnologii Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. „Bliżej Nauki" to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. blizejnauki.fais.uj.edu.pl/​ #BliżejNauki

Wynik obrazu dla Zaznacz Dwie Funkcje Których Nie Pełni Cytoszkielet

Konkluzja

Uczestniczy w syntezie tłuszczów. Wyszukiwanie zaawansowane przeszukaj przestrzenie nazw: Zaznacz dwie funkcje, których nie pełni cytoszkielet. Wspomaga utrzymanie właściwego kształtu komórki. Zapewnia komórce wytrzymałość mechaniczną. Wchodzi w skład rybosomów. Uczestniczy w ruchu pełzakowatym. Buduje rzęski i wici. Uczestniczy w syntezie tłuszczów.